freediving

#Maska #Freediving #Nurkowanie na jednym oddechu

MASKA FREEDIVERA

Jak wybrać i poprawnie z niej korzystać

„Która maska jest najlepsza do freedivingu?” To pytanie często słyszę od swoich kursantów i znajomych freediverów. By udzielić rzetelnej odpowiedzi, należałoby zadać pytanie „jaka maska”, bo niekoniecznie będzie to ta sama dla wszystkich.

Maska to najważniejszy element sprzętu freedivera. Dobrze dobrana to taka, którą wyciągamy z pudełka, nakładamy i zapominamy, że cokolwiek mamy na twarzy. W tym artykule zwrócę uwagę na to jak wybrać, dopasować i poprawnie korzystać z maski, by nie przeszkadzała i służyła nam na lata.

#Bezdech statyczny

 BEZDECH STATYCZNY – WYNIKI

Funkcjonowanie odruchu nurkowania podczas bezdechu najłatwiej monitorować poprzez pomiar tętna. Odruch nurkowania stanowi ochronę ciała w przypadku przerwania oddechu zarówno na lądzie, jak i w wodzie. Regulacja tętna podczas bezdechu jest konsekwencją aktywacji różnych mechanizmów wyzwalanych z powodu podrażnienia. Gdy twarz jest zanurzona w wodzie, usta i nos są pod wodą, stymulowane są receptory zimna w twarzy, co zwiększa aktywność nerwu błędnego, a tym samym natychmiast powoduje obniżenie tętna.  

#Bezdech statyczny

BEZDECH STATYCZNY 

Badanie z udziałem sportowców

Głównym celem badania dotyczącego oddechu z udziałem ośmiu słoweńskich nurków było porównanie skutków bezdechu statycznego wykonanego po wdechu i wydechu, pod wodą i na lądzie. Nurkowie, u których dokonywano pomiarów, od wielu lat regularnie trenują i są uznawani w kraju i na świecie za znakomitych nurków nurkujących na wstrzymanym oddechu. (...) Zmierzono następujące zmienne: czas trwania każdego bezdechu, czas wystąpienia spontanicznych skurczów mięśni oddechowych, częstość akcji serca, skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi oraz wysycenie krwi tlenem...

#Bezdech statyczny

BEZDECH STATYCZNY

Czynniki wpływające na wyniki

Debata dotycząca ostatecznej granicy ludzkich możliwości utrzymania bezdechu oraz czynników, które na nią wpływają, toczy się od czasu zorganizowania pierwszych zawodów w nurkowaniu głębinowym. Od tego czasu nurkowie przewyższyli wszystkie wcześniejsze przewidywania fizjologów dotyczące głębokości i czasu nurkowania. Czynnikiem występującym w każdej dyscyplinie sportowej, w której bezdech odgrywa ważną rolę, jest czas utrzymania bezdechu, który można wydłużyć na wiele różnych sposobów...

#Słowenia #Freediving

FREESŁOWENIA

Słoweńcy zakochali się we freedivingu jak Polacy w morsowaniu. Gdyby postawili na tę drugą aktywność nie chodziliby zimą po pięknych Alpach Julijskich z gołym torsem tylko robili to z głową i wpletli w inne sporty, które uprawiają. Taki to naród, dla którego sport to styl życia. Freediving też i to dla coraz liczniejszego grona. Nie tylko w Słowenii, ale my skupimy się właśnie na zejściu pod wodę w kraju określanym mianem Europy w pigułce. 

#Teneryfa #Freediving

ODKRYWANIE TENERYFY NA JEDNYM TCHU

Pamiętam jak za czasów dzieciństwa Wyspy Kanaryjskie brzmiały dla mnie bardzo egzotycznie, a wręcz ekskluzywnie. Wydawało mi się wówczas, że prawdopodobnie nigdy nie będzie mi dane by tam się wybrać. Aż w końcu udało się ją odwiedzić po raz pierwszy, a potem kolejny raz i jeszcze parę razy. Po pięciu wizytach na Teneryfie, wciąż mam ochotę by wybrać się tam ponownie. Dlaczego? Bo według mnie jest po prostu magiczna… 

#RPA #Freediving

SWOBODNE ZANURZENIE Z REKINAMI

Pewnego dnia zapytałam: „Jakie jest twoje marzenie?”. Po chwili namysłu usłyszałam: „Chciałbym zanurkować z rekinami”. Odpowiedziałam: „Z rekinam? Yhm…” i od razu pomyślałam, że to marzenie da się zrealizować.

Nigdy wcześniej nie rozglądałam się za takim tematem wyjazdu. Słyszałam o kilku lokalizacjach, gdzie rekiny można spotkać i możliwe jest nurkowanie z nimi bez klatki. 

#Freedivig #Podróże

POWRÓT Z NURKOWANIA NIE ZAWSZE SZCZĘŚLIWY

Nawet jeśli podróżując na miejsce nurkowe w jedną stronę wszystko poszło jak z płatka, obyło się bez dodatkowych opłat i stresu, to nie mamy pewności, że powrót będzie równie udany. 

Naprawdę nie znam powodu i nawet nie domyślam się czemu, ale w turystycznych miejscach nurkowych, personel na lotnisku nie zawsze jest w pełni przyjazny zagranicznym pasażerom, a tym bardziej nurkom. 

#Freedivig #Podróże

WALIZKA NURKA „BEZSPRZĘTOWEGO”

O freediverach często mówi się, że są nurkami bezsprzętowymi. Całkiem słusznie, bo wcale nie potrzebują sprzętu, żeby móc zanurkować. Nie oznacza to jednak, że absolutnie z żadnego nie korzystamy… W porównaniu z nurkowaniem z akwalungiem, do podstawowego wyposażenia freedivera należy zaliczyć niewiele, bo tylko: maskę i rurkę, płetwy, piankę oraz pas balastowy z obciążeniem.

#Freediver #Nurkowanie na jednym oddechu

JESTEM FREEDIVEREM
Brzmi to dumnie czy nierozważnie?

Freediverów można by nazywać szaleńcami, czy próbować porównywać ich do alpinistów wspinających się na szczyty, ryzykujących utratę zdrowia lub życia, by wejść tam na chwilę, dosłownie na jeden moment, a następnie pokonujących nie mniej trudną drogę w dół. We freedivingu wydaje się, że jest podobnie. Freediver zanurza się w taki lub inny sposób, pokonując kolejne metry w dół, nakłada na siebie kolejne m3 wody wytwarzające coraz wyższe ciśnienie, a tym samym wzrastający nacisk na każdy punkt w jego ciele. Na pewnej głębokości freediver spada już swobodnie.

#Freediving dyscypliny

DYSCYPLINY FREEDIVINGU ROZGRYWANE NA WODACH OTWARTYCH

CWT – CONSTANT WEIGHT WITH FINS STAŁY BALAST W PŁETWACH, czyli nurkowanie na głębokość (pionowo w dół) w płetwach. 

CNF CONSTANT WEIGHT WITHOUT FINS STAŁY BALAST BEZ PŁETW, czyli nurkowanie na głębokość (pionowo w dół) bez płetw.

FIM FREE IMMERSION STAŁY BALAST BEZ PŁETW, czyli nurkowanie na głębokość (pionowo w dół) po linie.

#Freedivig #Mistrzostwa Świata we freedivingu

FREEDIVING W POLSCE

Podczas podróży na Mistrzostwa Świata, dumnie ubrana w bluzę reprezentacji Freediving Poland, taką czerwoną, z orzełkiem na piersi i napisem Polska na plecach, wsiadam do samolotu. Czasem udaje się zabrać monopłetwę na pokład i tym razem miałam ją z sobą. To zawsze wywołuje zaciekawienie personelu pokładowego i pasażerów. Gdzieś zza pleców słyszę: „Przepraszam, a co to za dyscyplina?”, „Freediving” odpowiadam. „Co?” „Hmm... nurkowanie swobodne” „Acha...” – ton głosu bynajmniej nie potwierdzał, że moja odpowiedź dała jakiekolwiek wyjaśnienie… 

#Freediving dyscypliny

DYSCYPLINY FREEDIVINGU ROZGRYWANE NA BASENIE

DYN DYNAMIC WITH FINS DYNAMIKA W PŁETWACH, czyli poruszanie się pod wodą w poziomie, w płetwach.

DNF DYNAMIC WITHOUTH FINS DYNAMIKA BEZ PŁETW, czyli poruszenie się pod wodą w poziomie bez płetw.

STA STATIC STATYKA, czyli statyczne wstrzymywanie oddechu na czas.