nasze rozmowy

#HOLLIS

POZNAJ HOLLIS


Mój ojciec Bob Hollis jest synonimem nurkowania, nurkowania technicznego i zawsze miał pasję do odkrywania. Ta pasja została przekazana mojemu rodzeństwu i mnie, gdy dorastaliśmy w tej branży, ucząc się od naszego ojca. Naturalnie, gdy w 2007 roku poproszono mnie o wspólne założenie marki Hollis, rzuciłem wszystko i od tego czasu cieszę się tym. Naszym celem było stworzenie nowego standardu w zakresie technicznego projektowania produktów, jakości i wsparcia.

Wojciech Zgoła rozmawia z Nick'iem Hollisem
#Bare #Suchy skafander

W FABRYCE SKAFANDRÓW BARE

Marka BARE powstała w 1972 roku w małym sklepie na wybrzeżu Kolumbii Brytyjskiej. Dwaj zapaleni i pełni pasji nurkowie komercyjni, Jim Cartwright i Jeremy FitzGibbons, ostatecznie założyli firmę FitzWright, z siedzibą w Langley w Kolumbii Brytyjskiej. Firma FitzWright została później kupiona przez Suunto około 1994 roku. W 1997 roku na Malcie powstał europejski zakład produkcyjny o nazwie FitzWright Europe Malta, Ltd., którego celem była produkcja i sprzedaż kombinezonów i suchych skafandrów bezpośrednio europejskim klientom Suunto BARE. Grupa firm FitzWright (Kanada i Malta) została ostatecznie zakupiona przez Huish Outdoors w 2011 roku. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Dennisem Stivala
#

NURKOWANIE
Inny stan świadomości 

Zaczęłam nurkować, bo namówili mnie przyjaciele. Jeden z moich bliskich znajomych opowiadał mi o nurkowaniu, jak o innym stanie świadomości. Oddychanie, medytacja, jak to się odbywa pod wodą w innej rzeczywistości. Przez to zawsze nurkowanie wydawało mi się takie magiczne. No i w zeszłym roku, Anka Kazejak, moja znajoma reżyserka, zaczęła się szkolić, powiedziała: wpadnij na Deep Spot, może sobie zanurkujesz.  

Wojciech Zgoła rozmawia z Karoliną Gorczycą
#Kreta #Jaskinie #Wraki #Foki

KRETA
Rekreacyjnie, technicznie i turystycznie 

Kreta to wielka wyspa. Jesteśmy w Chanii, mamy tu wysokie góry, długie plaże, zarówno piaszczyste jak i skaliste. Bardzo interesująca topografia i krajobraz, to samo jest po drugiej stronie lustra.

Pod wodą jest mnóstwo jaskiń, formacji skalnych i pozostałości po II wojnie światowej. To doskonała opcja wypadowa na wakacje. Jest ciepło, słonecznie, dużo interesujących miejsc. Nie ma tłumów, nawet podczas okresu wakacyjnego, ponieważ wyspa jest duża. 

Wojciech Pruski rozmawia z Nikolasem Giannoulakisem
#Manty #Mobule #Azory

PROJEKT „MANTA”

Kiedy Oceanário de Lisboa zaczęło snuć marzenia o programie ekoturystycznym, łączącym nurków z ochroną fauny, a jednocześnie zapewniającym trwałość finansową projektów ochrony przyrody, Manta Catalog Azores, projekt finansowany przez Oceanário, w naturalny sposób pojawił się jako kluczowy partner, ponieważ bada on skupiska mobuli wokół wyspy Santa Maria, dążąc do poszerzenia wiedzy na temat zachowania tego gatunku i określenia niezbędnych działań dla jego ochrony.  

Wojciech Zgoła rozmawia z Ana F. Sobral (Manta Catalog Azores)
#Fotografia podwodna #Indonezja

NAKRĘCONA PASJĄ

Wybierając się do Indonezji nie planowałam zostać tam na dłużej niż kilka tygodni. Wszystko zmieniło się w momencie, kiedy za namową kuzynki Patcy, która pracowała jako Divemaster, po raz pierwszy zeszłam pod wodę. W mgnieniu oka zakochałam się w świetle pod wodą! Zainspirował mnie ten całkiem nowy świat, gdzie światło daje nowe możliwości fotografowania. 

Karolina Sztaba (Karola Takes Photos) w rozmowie z Laurą Kazimierską
#Plastik #Eko okulary

FOR OCEAN FROM US
O eko okularach 

Zawsze miałem takie ciągotki do tego, by coś gdzieś spróbować zrobić fajnego. Surfowałem po Internecie… No i pojawiła się myśl, że przecież z tego pozbieranego plastiku można by coś fajnego zrobić. Ale w inny sposób.

Wojciech Zgoła rozmawia z Markiem Kucharzem
#Żółw #Ochrona żółwi #Indonezja

W ŻÓŁWIM TEMPIE 

Od wieków dźwigają na barkach ciężar tego globu tylko po to, by stać się wojowniczą ikoną popkultury. To one były  moją motywacją, by zagłębić się w tajniki podwodnego świata. Nasze pierwsze spotkanie tylko utwierdziło to, co czułam od dawna, że należę do tej podwodnej krainy i chcę ją chronić, a one będą mi towarzyszyć w ekscytujących eskapadach. Mowa tu o żółwiach, morskich oczywiście! 

Laura Kazimierska rozmawia z Siân Williams 
#Bałtyk #4Baltic

4BALTIC
Czwórka dla Bałtyku

4baltic to był pomysł, który kiełkował w mojej głowie od dłuższego czasu. Od samego początku mojej przygody z nurkowaniem, nurkowałem na wrakach. Na przestrzeni lat i setek godzin pod wodą można zauważyć drastyczną zmianę tego, co jest pod wodą. Ile jest dorsza na wrakach (a ile było), a właściwie, dlaczego go nie ma. Flądry są w opłakanym stanie. Chude, mizerne, z jakimiś plamami. Do tego stan samej wody, rolnicy użyźniają swoje pola, a to z deszczem spływa do Zatoki i do morza.

Wojciech Zgoła rozmawia z Tomkiem Ramutkowskim
#Diving Talks #Portugalia

DIVING TALKS

Portugalia (kontynent) oraz archipelagi Azorów i Madery to idealne miejsca dla nurków rekreacyjnych i technicznych. Moim ulubionym miejscem nurkowym byłby region Serra d’Aire, ponieważ uwielbiam jaskinie, a tam mamy Almondę i Alviela do nurkowania w jaskiniach latem oraz Olho de Mira i Pena do nurkowania zimą. Jednak Portugalia oferuje znacznie więcej.

Wojciech Zgoła rozmawia z Arlindo Serrao
#Fotografia podwodna #Fotografia makro

PRZEZ SOCZEWKĘ

Uwielbiam fotografię makro. Dzięki niej możemy zobaczyć wszystkie szczegóły malutkich stworzeń morskich. Nie da się tego zrobić pod wodą nawet z lupą. Oczywiście wymaga specjalnego sprzętu i dużo cierpliwości, ale efekt jest tego wart. W ten sposób, na przykład, odkryłam, że maleńki konik morski o długości 10 mm ma uroczy wzór na ustach, że Kardynał zwyczajny (Ostorhinchusaureus), samiec chroni i wysiaduje jaja w pysku, a rudowłosa stylophora babka (Paragobiodonechinocephalus) ma zielone oczy.

Wojciech Zgoła rozmawia z Oksaną Maksymową
#Fotografia podwodna #Fotografia makro

PRZEZ SOCZEWKĘ

Kiedy miałem 25 lat, porzuciłem życie korporacyjne, aby podążać za głosem serca i zostać profesjonalnym nurkiem. Po kilku latach pracy jako instruktor w Indonezji, na Filipinach i w Saint Lucia, zacząłem fotografować pod wodą i pochłonęło mnie to tak bardzo, że zdecydowałem się przejść od nauczania nurków do fotografii podwodnej w pełnym wymiarze godzin. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Henley'em Spiers'em
#Latarki #Biznes nurkowy

O BIZNESIE, NURKOWANIU I LATARKACH

Prawdę mówiąc pamiętam tylko jedno pytanie od Ani i Mariusza… Czy zapisujemy się na kurs instruktorski? Pamiętam, że pomysł początkowo wcale mi się nie spodobał, bo miałem inne plany. Nurkowanie było naszą wspólną pasją od wielu lat. Pewnie z tego powodu chcieliśmy ją pokazywać innym. Nikt z nas nie musiał wtedy ani nie musi teraz, żyć z biznesu nurkowego, którego cały czas się uczymy i pewnie dlatego łatwiej było powiedzieć „tak”. Minęło sporo ponad dziesięć lat od pierwszego zanurzenia i trochę ponad pięć lat od zdania egzaminów instruktorskich, a my nadal się uczymy. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Krzysztofem Gawrońskim
#Morze Północne #Daimon

NA DNIE MORZA PÓŁNOCNEGO

Był to międzynarodowy projekt, w którym brały udział państwa basenu Morza Bałtyckiego. Głównym zadaniem było określenie ryzyka, jakie niesie dla środowiska wodnego zatopiona broń chemiczna oraz konwencjonalna. Program finansowany był z UE INTERREG dla Regionu Morza Bałtyckiego 2014-2020. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Bartłomiejem Gryndą
#Nurek zawodowy

CUCHNĄCE WYZWANIE

Wachlarz prac, które wykonuje nurek zawodowy w środowisku hydrostatycznym jest bardzo szeroki, może to być np. wykonywanie umocnień dna na akwenach portowych, spawanie podwodne, cięcie ultratermiczne, betonowanie, podwodne przeglądy budowli hydrotechnicznych lub jednostek pływających, naprawy statków, oczyszczanie zbiorników wodnych z materiałów niebezpiecznych pochodzenia powojennego lub wojskowego, wspieranie przemysłu wydobywczego na morzu oraz wiele innych, których tutaj nie sposób wymienić. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Grzegorzem Gniwkiewiczem 
#Branża nurkowa

KONDYCJA BRANŻY NURKOWEJ

Szkoły nurkowe nastawione są na to, żeby ludzi szkolić, oczywiście też z nimi wyjeżdżać, ale takim bardzo klasycznym przykładem jest to, że naturalną ofertą dla nurka, który kończy swój kurs podstawowy OWD jest to, żeby on zrobił AOWD, a pewnie dużo lepszym rozwiązaniem byłoby, żeby namówić go, żeby najpierw pojechał z nami na weekend nurkowy i po prostu trochę sobie ponurkował, może zrobił specjalizację z pływalności. No i druga sprawa, o której powiedziałeś, ta społeczność. Kiedy on zostanie wciągnięty do społeczności, klubu, zobaczy, że nie jest sam i ma z kim nurkować. Badania pokazują też, że ten, kto kupi swój własny sprzęt nie przestaje nurkować. 

Wojciech Zgoła rozmawia z Michałem Kosutem 
#Andrea Doria

ANDREA DORIA, WSPOMNIENIA

W 1956 roku miała miejsce kolizja dwóch dużych statków. Jednym z nich był piękny liniowiec Andrea Doria, w tamtym czasie jeden z najbardziej luksusowych i funkcjonalnych statków zbudowanych wg szkoły włoskiej. Andrea Doria odbyła 101 rejsów, aż do 25.07.1956, kiedy zderzyła się z innym statkiem o nazwie Sztokholm. Ile miałeś wtedy lat?

Nie było mnie jeszcze na świecie. Moja matka podróżowała statkiem Andrea Doria ze swoim ojcem, a moim dziadkiem. Miała wtedy 12 lat. To była jej pierwsza podróż do Stanów Zjednoczonych, z tatą, który był krawcem, a ich celem podróży był zakup specjalnego gatunku bawełny. 

Irena Kosowska rozmawia z Davide Bastiani