wydania specjalne

Projekt #TwardyDół

Ten mini przewodnik po Gminie Zblewo na Kociewiu powstał w odpowiedzi na zaproszenie naszej Redakcji, ale również po to, by pokazać piękno Jeziora Niedackiego nad i pod wodą. Chcieliśmy również przybliżyć walory okolicy i jej cudów natury. Są nimi niewątpliwie obrzeża Borów Tucholskich, malownicze łąki, pola lawendy, czy Arboretum.

Nurkowanie jest jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu w naturze. Oddychając pod wodą możemy podziwiać litoral zbiornika wodnego, zwierzęta zamieszkujące akwen, ale przede wszystkim możemy zawisnąć w toni i poczuć wolność ptaków szybujących po niebie. Nad Jeziorem Niedackim, w Twardym Dole działa z powodzeniem baza nurkowa Good Dive. Każdy nurek może z niej korzystać i podziwiać czystość jeziora, duże ilości ryb i piękne podwodne łąki. Istotne jest jednak to, że każdy człowiek, który nigdy jeszcze pod wodą nie był, może tu zrobić nurkowanie próbne, tzw. Intro.


JEZIORO NIEDACKIE

Region:

Pojezierze Starogardzkie

Powierzchnia jeziora:

108–115 ha

Wysokość lustra wody:

106 m n.p.m.

Objętość:

10741,8 tys. m³

Wymiary:

max długość: 2,1 km

max szerokość: 0,55 km

Głębokość:

średnia 9,3 m

maksymalna 30 m


KOCIEWIE

Kociewie jest regionem etnograficznym zlokalizowanym na Pomorzu Gdańskim.

Obejmuje wschodnią część Borów Tucholskich i jest położone na zachodnim brzegu Wisły, w dorzeczu dwóch rzek Wdy (inaczej Czarna Woda) i Wierzycy. Istnieje kilka podziałów Kociewia. Warto nadmienić, że geograficzne granice regionu wykreślił wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego prof. Jerzy Szukalski, w publikacji „Krajobrazy Kociewia”. Właśnie na Kociewiu znajduje się miejscowość Zblewo. Jest to powiat starogardzki w województwie pomorskim. Zblewo jest siedzibą gminy i lokalnym węzłem komunikacyjnym. To tu krzyżują się droga krajowa nr 22 z drogą wojewódzką nr 214. Na północy miejscowości usytuowana jest stacja PKP linii kolejowej Tczew – Kostrzyn.

Na terenie gminy znajdują się liczne jeziora i rzeki, duże połacie lasów i łąk. Największym akwenem jest Jezioro Borzechowskie z kilkoma wyspami. Na jednej z nich, mianowicie na Wyspie Starościńskiej, znajdują się ruiny zamku, który w latach 1581–1772 był siedzibą Starostów Kociewskich.

Centrum Wypoczynkowe Twardy Dół

Jadąc z miejscowości Zblewo w kierunku do Twardego Dołu musimy przejechać około 7 km. Z drogi nr 214 skręcamy w prawo i jadąc przez las (jakieś 3 km) docieramy do Ośrodka Wypoczynkowego, jedynego nad Jeziorem Niedackim. 

Centrum Wypoczynkowe Twardy Dół jest bardzo ciekawie położone. Już sama jazda samochodem, czy rowerem przez bujny las pokazuje, w jakich okolicznościach przyrody spędzimy najbliższy czas. Podobno jest to jeden z najładniej Położonych ośrodków na Kociewiu w Borach Tucholskich. Zbudowany niecałe 50 lat temu z kamienia i drewna, bezpośrednio nad czystym jeziorem, wśród drzew i krzewów od razu pozytywnie nastraja nasz umysł i ciało. Rzeczywiście łagodny powiew wiatru, szum jeziora, kumkanie żab i obserwacja ptaków, ważek i jaszczurek uspokajają i powodują, że natychmiast zapominamy o pośpiechu.

No dobrze, niektórzy potrzebują na to kilku chwil ;) Do Twardego Dołu można przyjechać na weekend, na kilka dni, czy na cały urlop. Osoby z bliższych destynacji mają o tyle dobrze, że mogą sobie tu przyjeżdżać np. na całą sobotę. Mogą się wykąpać, popływać kajakiem, zanurkować i dobrze zjeść, a na nocleg wrócić do domu. My polecamy to miejsce na minimum weekend. Tutaj jest co robić jeśli chce się leniuchować lub aktywnie eksplorować okolicę.

CO NAM OFERUJE OŚRODEK W TWARDYM DOLE?

Do dyspozycji gości jest tutaj 20 domków o wysokim standardzie (leśnych chat), odremontowanych, wyposażonych w łazienki, ogrzewanie, mały aneks kuchenny (bez piecyków), TV. Domki są piętrowe z małym balkonem, przeznaczone dla 4 osób dorosłych. Przy czym od razu nadmienimy, że również 6 osób dorosłych może w nich spokojnie zamieszkać. Na dole jest duży salon z wypoczynkiem (spanie dla 2 osób po rozłożeniu), stół z krzesłami, mały aneks kuchenny z lodówką oraz łazienka, w której zamontowano ogrzewacz przepływowy. Nie ma stresu, że nagle skończy się nam ciepła woda. U góry znajduje się przestrzeń otwarta, w której mogą spać 3 osoby oraz mały pokoik, w którym może spać 1 osoba. Do tego z przestrzeni otwartej wychodzi się na mały balkonik. Wczesnoporanne otwarcie drzwi powoduje, że znów zasypiamy przy muzyce granej wybornie przez liczne ptaki i żaby. No dobrze, czasem może wlecieć mucha ;)

Uważać trzeba na komary. My stosowaliśmy wchodzenie i wychodzenie z domku przy zgaszonym świetle, a w gniazdku elektrycznym na dole mieliśmy wkładkę przeciw komarom.

Domki są czyste i zadbane. Jeśli coś jest nie tak, można to zgłosić w recepcji i usterka powinna być naprawiona szybko, tego samego dnia.

Oprócz domków Centrum Wypoczynku Twardy Dół dysponuje jeszcze 21 pokojami w budynku głównym. Na terenie znajduje się również pole namiotowe.

Do dyspozycji gości jest bar i restauracja. Tutaj musimy wspomnieć o kuchni. Posiłki, obiady, zupy i śniadania są bardzo dobre. Restauracja „Pod sosnami” serwuje tradycyjną ale też czasem wyszukaną kuchnię polską. Są pierogi, zrazy wołowe, zupa grzybowa czy np. bigos myśliwski, czy placki ziemniaczane z gulaszem. Właściwie nie było takiego posiłku, który by nam nie smakował. Dlatego jeśli ktoś mieszka blisko Twardego Dołu może tu przyjechać po prostu na niedzielny obiad. Do dyspozycji gości są stoliki wewnątrz lokalu, jak i na zewnątrz. Tutaj czasem możemy spotkać wiewiórkę :)

Należy pamiętać, że restauracja czynna jest tylko do 20:00, a kuchnia do 19:30. Jeśli ktoś lubi włoskie czy hiszpańskie klimaty siedzenia w knajpie do północy, to tutaj tego nie doświadczy. Jednak dodajmy, że na terenie ośrodka jest miejsce na ognisko oraz można robić grilla i zjeść coś we własnym zakresie. 


*Nie było problemu z posiłkami bezglutenowymi, w tym z chlebem bezglutenowym.

ATRAKCJE NA TERENIE TWARDEGO DOŁU

Na terenie Ośrodka znajduje się boisko wielofunkcyje, boiska do siatkówki plażowej, plac zabaw dla najmłodszych, a także automaty do gier.

Przy jeziorze jest wypożyczalnia sprzętu wodnego. Do dyspozycji są rowery wodne i kajaki. Znajduje się tu również Baza Nurkowa Good Dive. Można nurkować, pływać i uprawiać freediving. Od głównego budynku w stronę jeziora jest dukt, który przechodzi w pomost. Obecnie (rok 2023) pomost jest w większej części wyłączony z możliwości korzytania. Trwają przygotowania do kompletnego remontu pomostu i nowego odeskowania. Od budynku głównego jest też krótka ścieżka edukacyjna prowadząca do tzw. „dzikiej plaży”. 

SPA LEŚNA OAZA

Jest też oczywiście wisienka na torcie light :) Ciekawa oferta różno-rakich zabiegów obejmujących ciało od stóp do głów. Poza standardowymi usługami jak peelingi, masaże, sauna, okłady borowinowe czy czekoladowe, znajdziemy tu seanse o niepowtarzalnych aromatach man-go, porzeczki, dyni czy miodu. I choć takie atrakcje zazwyczaj kojarzone są z paniami, są również w ofercie zabiegi specjalnie dedykowane mężczyznom.

JEZIORO NIEDACKIE I CENTRUM NURKOWE GOOD DIVE

Jezioro Niedackie położone jest w lesie, na skraju Borów Tucholskich. Jest to przepływowe jezioro rynnowe z bogatą fauną i florą. Od razu można się zakochać. Wejście do wody jest spokojne i płytkie. 

W okolicy Twardego Dołu, przy pomostach głębokość nie przekracza długo półtora metra. Super miejsce do zabawy z mniejszymi dziećmi. Siedzimy na kocach rozłożonych na trawie, a w pobliżu tafli wody i w wodzie czeka na nas piach. Zdarza się, że nad głową przeleci nam bocian albo, że podpłynie dostojny łabędź. W okolicy jeziora jest mnóstwo ptactwa i ciekawych do obserwacji owadów, takich jak np. ważki, nad którymi zachwycał się sam Leonardo da Vinci w 2 połowie XV wieku.

Jezioro Niedackie jest wymarzonym zbiornikiem do zrobienia pierwszego w swoim życiu nurkowania, poczucia jak to jest oddychać pod wodą i widzieć mnogość ryb i raków. Jest to akwen jasny, I klasy czystości wód, z dobrą widocznością pod wodą, sięgającą niekiedy nawet 14 metrów. Podwodne łąki są gęste, soczyste i różnorodne. Ciągną się daleko w głąb jeziora. Istotą dobrej widoczności jest brak zasiedleń i brak pól uprawnych w okolicy jeziora.

Dla nurków również jest to idealne miejsce, bo nad samym jeziorem w Twardym Dole znajduje się Baza i Szkoła Nurkowania Good Dive. Jest bardzo dobrze przygotowana. Można w niej wypożyczyć sprzęt najwyższej klasy, zarówno mokre, jak i suche skafandry, automaty oddechowe, kamizelki wypornościowe, płetwy, maski, skutery i oczywiście butle. Na miejscu znajduje się sprężarka oraz bank powietrza i dostępny jest również nitroks. Baza dysponuje pontonem napędzanym silnikiem elektrycznym (strefa ciszy obejmuje całą okolicę) i może nas wywieźć na drugą stronę jeziora lub we wskazane miejsce. Chcemy np. zacząć zanurzenie od 20 m głębokości (maksymalna głębokość wynosi 30 m) i powoli wracać dnem – nie ma problemu.

To jeszcze nie wszystko :) Można tutaj zrobić intro lub całe szkolenie na rebreaterze Prism2 i można też uprawiać freediving. Wtedy oglądamy podwodny świat bez bąbli wydychanego powietrza.

W wodzie zobaczymy szczupaki, dziesiątki albo nawet setki okoni, leszcze, liny, wzdręgi, płotki. Polecamy nocne nurkowania, na nich mamy szanse na spotkanie węgorza i większej ilości raków, które prowadzą nocny tryb życia. 

INNE ATRAKCJE W GMINIE ZBLEWO

ROWERY

Na całym obszarze administracyjnym Kociewia łącznie przygotowanych jest 838 km szlaków rowerowych, z tego 637 km znajduje się w sieci Kociewskich Tras Rowerowych. A tak na prawdę jest ich dużo więcej. Dlaczego? Bo są tu piękne tereny do rowerowania, szerokie trakty i bardzo dużo możliwości zaplanowania sobie tras po duktach leśnych. Podobno w samej gminie Zblewo jest tych tras ponad 150.

SPŁYWY KAJAKOWE

Kajakiem bez problemu popływamy po Jeziorze Niedackim, jednak w najbliższej okolicy jest wiele możliwości dla tych, którzy lubią spędzać czas w kajaku.

Kilka przykładów poniżej.


Rzeka Wierzyca

Od Maliki Dolne do Czysta Woda

Trasa łatwa. 16 km, około 4-5 godzin

Czysta Woda – Kręgski Młyn

Trasa trudniejsza, zwalone drzewa, bardziej dziki teren. 16 km, około 4-5 godzin

Rzeka Wda

Osowo Leśne – Wda

Trasa około 19 km, 5 godzin

Młynki – Wda

Trasa około 11 km, 3 godziny

Wda – Błędno


Gmina Zblewo, Twardy Dół, Jezioro Niedackie i okolice to totalny reset psychiczny. Doładowanie baterii i odzyskanie sił witalnych i kreatywności. Przeby-wanie na Łonie Natury niesamowicie oczyszcza i uspoka-ja. Nurkowanie dodatkowo pozwala pozbyć sie natręctwa myśli i odłącza nas na chwilę od bodźców zewnętrznych świata zglobalizowanego. Szczerze polecamy spędzanie czasu w takich okolicznościach przyrody, poranną kąpiel w jeziorze bez ludzi, którzy lubią dłużej pospać, śledzenia kolorystyki nieba przy zachodzie słońca. I koniecznie dajcie sie namówić na spróbowanie zanurkowania. Tu, w Bazie Good Dive, macie do tego świetne możliwości i warunki. Mało już takich miejsc w Polsce.