podróże
JAK WYBRAĆ TRASĘ SAFARI NURKOWEGO
Podwodny świat to obszar tajemniczy i zachwycający, a jednym z miejsc, które zapewniają niezwykłe doznania, jest Morze Czerwone. Pomimo bliskości Europy i dużej ilości nurkujących, wciąż uważane jest za ciekawe i intrygujące dla nurków.
Ciepła, przejrzysta woda, prześwietlone słońcem korytarze raf, wraki, koralowce we wszystkich kolorach tęczy, żółwie, płaszczki i rekiny. Raj! Dzieli nas od niego tylko cztery godziny lotu. Firmy organizujące nurkowania w tym rejonie prezentują dziesięć różnych tras z wieloma dodatkowymi wariantami – do wyboru. Które miejsca są najciekawsze – warto wiedzieć, zwłaszcza jeśli nie zamierzamy wybierać się na safari częściej niż raz w roku.
No więc – co w Morzu Czerwonym jest warte grzechu? Kiedy i dokąd najlepiej się wybrać? Odpowiedź ekspercka brzmi – to zależy ;)
WADI LAHAMI
393 km o Hurghady, 180 km od Marsa Alam a 10 km na południe od Hamaty, znajduje się ostatni bastion cywilizacji, przed granicą z Sudanem. To miejsce szczególne, które dzięki swojemu położeniu i koncepcji nurkowej – ściąga do siebie ludzi z całego świata.
…WADI LAHAMI…
W latach 80. ubiegłego wieku, nurkowanie było już bardzo rozpowszechnione dzięki postaci Jacques Yves Cousteau.
W 1989 roku, mała grupa nurkujących przyjaciół z Egiptu postanowiła udać się na południe kraju aby poznać nieznane im rafy Morza Czerwonego. Układy z wojskiem jednego z nich – Hossama Helmy (jego ojciec był wówczas szefem straży przybrzeżnej) pozwoliły im na przedostanie się na teren oficjalnie okupowany przez wojsko.
MALEDIWY
Warto czasem zbić ze szlaku
Ogromny archipelag małych wysepek, rozsypanych na atolach o trudnych do wymówienia nazwach. Raj dla nurków, influencerów i wszystkich tych, którzy kochają miliony odcieni błękitu, złota i zieleni, bo taki właśnie mix kolorów natura oferuje na każdej wyspie. Większość, położona zaledwie kilka metrów nad poziomem morza, zmaga się z konsekwencjami zmiany klimatu i podnoszącym się poziomem wód. Niektórzy twierdzą, że za 50–100 lat większość kraju znajdzie się pod wodą. Warto więc odwiedzić raczej teraz, jeśli chcemy cieszyć się rafami koralowymi, a tych pięknych też ubywa z roku na rok.
JAPONIA W MAKRO OBIEKTYWIE
Na szkolenie do Inona miałem polecieć już wiosną 2020 roku. I pewnie poleciałbym, gdyby nie jakaś pęknięta próbówka w laboratorium w Wuhan… W efekcie nawet wyjście do lasu było mocno utrudnione, więc o podróży do Japonii raczej mogłem zapomnieć. Ale nie zapomnieli o mnie o Ofunie i gdy tylko sytuacja trochę się poprawiła temat powrócił jak bumerang.
SPOTKANIE Z REKINEM KOSOGONEM
Słońce chyliło się ku zachodowi kiedy niebiesko-biały trimaran niespiesznie zbliżał się do wybrzeży, maleńkiej filipińskiej wyspy Malapascua. Wschodni wiatr niósł ze sobą orzeźwiającą bryzę, która plątała nasze włosy i dawała ukojenie po upalnym dniu spędzonym w podróży. Jest dzisiaj odpływ, kapitan cumuje łódź w znacznej odległości od brzegu, źdźbła morskiej trawy, wystają ponad taflę wody. Dalej płyniemy małą łódką wysłaną po nas z resortu.
FILIPINY
Czwarta rano, tuż przed pianiem koguta
Dzwonnice kościołów wystrzelają w niebo wśród pól ryżowych. Filipiny to jedyny kraj katolicki w Azji poza Timorem Wschodnim, i jedyny na świecie (poza Watykanem), gdzie rozwody są prawnie zabronione. W San Pedro Cutud w Wielki Piątek wierni krzyżują się na pamiątkę Męki Pańskiej. A tego samego dnia po drugiej stronie Filipin, na maleńkiej wyspie Siquijor odbywa się festiwal leczniczy, podczas którego zbierają się animistyczni szamani i w najwyższym punkcie góry odprawiają swoje rytuały.
MEKSYKAŃSKIE CENOTY
Raj dla nurków
Kiedy myślę: „Meksyk” mój umysł momentalnie przywołuje obrazy bujnej tropikalnej roślinności, ciepło słonecznych promieni na twarzy, wspaniałe pozostałości po kulturze Majów, pozytywną, wyluzowaną atmosferę. Nawet moje kubki smakowe mają swoje miłe wspomnienia z tego miejsca. Jednak to wszystko i tak blednie, kiedy przywołuję obrazy meksykańskich cenot...
VIS
Najpierw szutrowa, kręta, zapraszająca droga. Dalej winnice - uporządkowany rytm krzewów na tle czerwonawej ziemi, regularne rzędy prowadzące wzrok coraz wyżej, w kierunku kamiennego, przysadzistego domu. Przed domem taras z drewnianym stołem, z gatunku tych, co to przyjmą dowolną ilość biesiadników, bo zawsze da się dostawić kolejne krzesło...
BALEARSKA NIESPODZIANKA
Pierwszą myślą jaka przyszła mi do głowy kiedy zanurzyłem ją pod taflę wody i spojrzałem w stronę dna była taka, że Majorka spodobałaby się zapewne wielbicielom whisky. Wygląda podobnie jak region Highlands w Szkocji, znany z produkcji tego trunku, tyle, że pod wodą. Spotkamy tutaj trawiaste doliny jak i ciekawe formacje skalne, ciągnące się setkami metrów niczym pasma górskie...
CZARNOGŁOWY
Jest rok 1759. Mieszkańcy wsi Zarnglaff (Czarnogłowy) zaczynają pozyskiwać kredowe złoża wapnia. Jak się później okazuje złoża te są bardzo pokaźne. Mieszkańcom wsi dzięki wydobyciu żyje się coraz lepiej. Ta dobra passa trwa ponad 200 lat. Dzisiaj wieś, o której wzmiankowano po raz pierwszy w 1380 roku i była starym lennem rodu vao Flemming, jest spokojna i zamiast kopalni ma jezioro...
CYPR
Od Limassol po Protaras, cz. II
Byliśmy zmęczeni, ale bardzo usatysfakcjonowani dotychczasowym odkrywaniem Wyspy Afrodyty. Przed nami były jednak wciąż ekscytujące eksploracje. Niedaleko Larnaki czekała na nas Zenobia, a w Protaras chcieliśmy nurkować w Green Bay. Na dokładkę jeszcze spacer w płetwach po MUSAN – podwodnym muzeum w Ayia Napa...
NIEZWYKŁE PODWODNE SPOTKANIA, cz. II
Raja Ampat można podzielić na trzy główne obszary: Misool na południu, cieśninę Dampier w centrum oraz wyspy Wayag i Kawe na północy. Odkąd w latach 80-tych i 90-tych naukowcy rozpoczęli badania w tym obszarze, stało się jasne, że liczba występujących tu różnych gatunków jest niezwykła. Jego położenie na bardzo dalekim północnym krańcu archipelagu...
SUMBAWA
Olbrzymia przygoda z rekinami
Sumbawa to indonezyjska wyspa położona na wschód od Lomboku. Choć nadal dość dzika w ostatnich latach zyskuje na popularności. Co nie jest zaskoczeniem. Jak wiele innych wysp w Indonezji oferuje piękną i piaszczystą linie brzegową, wodospady, surfing, nurkowanie. Co odróżnia ją od innych to łatwy dostęp z pobliskiego Bali czy Lomboku, ale także ogromna atrakcja jaką jest snorkling lub nurkowanie z rekinami wielorybimi bez względu na porę roku.
RAJA AMPAT,
The last of Paradise, cz. I
Indonezja, wyspiarski kraj zajmującym archipelag 17 tysięcy wysp, z których co trzecia jest niezamieszkana, jest coraz częściej wybieraną destynacją nurków z całego świata. Szacuje się, że to właśnie u wybrzeży kraju „odwróconej polskiej flagi” znajduje się 15 % rafy koralowej na świecie. Kilka lat temu, będąc na safari nurkowym w PM Komodo stwierdziłam, że znajdują się tu jedne z najpiękniejszych raf jakie widziałam w swoim nurkowym życiu…
Z WIZYTĄ NA WYSPIE MENJANGAN
Po śniadaniu w indonezyjskim stylu płyniemy na wyspę Menjangan, która jest częścią Parku Narodowego Bali Barat i należy do obszaru chronionego. To dla tej wyspy, jej nietypowych mieszkańców oraz fantastycznych nurkowań, odwiedziliśmy zachodnią część Bali. Kapitan odcumowuje łódź i nieśpiesznie odpływamy od brzegu. Im bardziej oddalamy się od wyspy tym piękniejszy widok zostawiamy za sobą.
W MARSA ALAM MOŻESZ WSZYSTKO... ZOBACZYĆ POD WODĄ
Nurkowanie przyciąga jak magnes. Tym razem w listopadzie postanowiliśmy wrócić w rejon egipskiego Marsa Alam, który na przestrzeni lat z małej rybackiej wioski przemienił się w jeden z najpopularniejszych regionów, odwiedzanych zarówno przez zwykłych turystów, jak i przez nurków. Po wcześniejszych wizytach w rejonie północnego (bliżej El Quseir) i południowego (do granic Wadi el Gemal National Park) Marsa Alam postanowiliśmy bazę wypadkową ulokować bliżej rafy Elpfistone, aby zrobić jednodniowy wypad na nurkowanie z rekinami.
ITALIAŃSKI OBCAS
Lubię nurkować tam, gdzie niewiele osób jeszcze nurkowało. Tym jest to ciekawsze, że dotyczy Europy, a konkretnie Italii. Jak długa i szeroka, ma po obu stronach morze, jakby cały but, z wysoką cholewką i ostrogą zanurzył się w dużej kałuży :)
Tym razem na eksploracyjny ruszt wrzuciliśmy dalekie, albo może bardziej nurkowo – głębokie – południe Włoch.
Po dwóch dobach jazdy samochodem z Polski ku obcasowi dotarliśmy na miejsce. Kwaterowaliśmy w wyszukanej w Internecie agroturystyce, zaledwie 500 m od skalistego, morskiego brzegu.
CYPR
Azjatycka wyspa Europy
Znajdujemy się w zachodniej części Republiki Cypru. To tu wg legendy znajduje się miejsce narodzin Afrodyty, dlatego Cypr bywa nazywany Wyspą Afrodyty. I choć sama nazwa bierze się z greckiego i oznacza miedź, to jednak nie miedź, a legenda bogini przyciąga miliony turystów każdego roku.
Lazurowe wody Morza Śródziemnego, słońce przez ponad 300 dni w roku, bogata i ciekawa historia sięgająca kilku tysięcy lat p.n.e., niesamowite widoki i okoliczności przyrody, wyśmienita kuchnia i niesamowita ilość spotów nurkowych.
PŁETWONOGI Z WYSP FARNE
czyli o brytyjskiej szarytce
Anglia, wschodnie wybrzeże, archipelag wysp – miejsce idealne do obserwacji foki szarej. Wyspy Farne to grupa 26 małych wysp i skał brytyjskich, leżących na Morzu Północnym, u wschodniego wybrzeża północnej Anglii. Wyspy te położone są obok urokliwego miasteczka Seahouses, z którego portu wypływa się na całodniowe rejsy. To właśnie ten region jest uznany za jedno z najlepszych miejsc w Europie do obserwacji chronionego gatunku foki szarej (Halichoerus grypus), zwanej też szarytką morską.
SCAPA FLOW
Praktycznie „to zależy...”
Będąc jednym z tych szczęściarzy, którzy mogli odwiedzić Orkady (Orkney Islands), a dokładnie Scapa Flow, śmiało mogę powiedzieć, że na samą myśl o tym, co tam przeżyłem, przechodzą mnie ciarki. Na mojej twarzy pojawia się uśmiech, a umysł momentalnie przechodzi w stan nostalgii… Scapa Flow uważane jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie – i tutaj dla waszego zdziwienia moja odpowiedz brzmi: TO ZALEŻY. Przeczytajcie do końca aby dowiedzieć się dlaczego tak uważam oraz poznać parę praktycznych wskazówek w tym temacie.
NURKOWANIE ALL INCLUSIVE W DEEP DIVE DUBAI
Chyba nikogo nie zdziwi to, że Deep Dive Dubai został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najgłębszy basen na świecie do nurkowania. Liczby faktycznie robią wrażenie. Głęboki na 60 metrów, z 14 milionami litrów wody (o stałej temperaturze 30 stopni Celcjusza) filtrowanej co 6 godzin, dzięki technologii zaczerpniętej z NASA podwodny świat, to jedna z najnowszych atrakcji turystycznych Dubaju. Gdzie, jak nie tutaj? :)
BALI, cz. II
Następnego dnia po śniadaniu wyruszamy na nurkowanie, płyniemy z Sanur na miejsce nurkowe speed boat przez około 45 minut. Po wypłynięciu z portu kapitan nagle wyłącza silniki, łódź zatrzymuje się, nastaje cisza, słychać tylko uderzenia długich, oceanicznych fal o burtę statku. Putu, pomocnik kapitana bierze w dłonie bambusowy koszyczek dziękczynny wypełniony kwiatami oraz ryżem i zapala kadzidełko, wypowiada prośby do bogów, prosi ich o ochronę podczas nurkowania, kładzie koszyczek na wodzie, a fale porywają go w swoje objęcia.
KRK
Chorwacja jest niesamowita. Wystarczy przejechać kawałek lądem, zajrzeć do kolejnej zatoczki, wejść na wzniesienie, odpocząć w najzwyklejszym barze, a kolejny raz będziemy zaskoczeni i obiecamy sobie w głowie, że musimy tu wrócić.
Osobiście lubię odkrywać nowe fragmenty Mapy Świata. Dlatego w drugim roku pandemii, gdy Chorwacja ogłosiła, że wpuszcza tak zaszczepionych, jak i niezaszczepionych, zdecydowaliśmy się na największą wyspę – KRK.
MONTENEGRO
Czarna perła Adriatyku
Podwodne kaniony, wypiętrzone skały, groty, jaskinie, wraki – Czarnogóra okazała się ogromnym zaskoczeniem nurkowym. Od pierwszego dnia zachwycałam się tym, co pod wodą i tym, co na lądzie. Górzyste tereny porośnięte bujną zielenią, unoszący się w powietrzu zapach oregano i lawendy, autentyczni i życzliwi mieszkańcy oraz dobra kuchnia – to tylko kilka powodów, dla których przerwy powierzchniowe w Montenegro nabierają zupełnie nowego wymiaru.
WYBRALIŚMY GOZO
Malta, Gozo i Comino to niewątpliwie jedne z najpiękniejszych wysp na Morzu Śródziemnym, z bogatą historią, która jest obecna na każdym niemal kroku, od czasów neolitycznych po współczesność. Historia archipelagu widoczna po pierwsze w budowlach neolitycznych datowana jest na ok 3500 lat przed Chrystusem i po drugie, w solankach używanych po dziś dzień powoduje, że zwiedzanie wysp nie jest nudne.
MALTA W TYDZIEŃ
Ostatnio, razem z zaprzyjaźnionymi nurkami i nurkiniami :) miałam przyjemność kolejny raz odwiedzić jedno z bardziej atrakcyjnych miejsc nurkowych w Europie – Maltę.
Ta wyspa, położona na Morzu Śródziemnym, to świetne miejsce, zarówno dla osób szukających wrażeń pod wodą jak i dla tych, którym lądowe wrażenia są bliższe sercu.
AKABA W JORDANII
Królestwo wraków dla wszystkich
Mniej znana niż sąsiedni Egipt, a będąca światową mekką nurkowania Jordania, ma nie więcej niż trzydzieści kilometrów linii brzegowej z widokiem na Morze Czerwone i miastem Akaba, położonym na południowym skraju kraju. Dzięki silnej woli rządu i pod egidą króla Abdullaha II Jordania zdołała zwiększyć swoją atrakcyjność dla nurków z całego świata. Akaba pozwoli Ci na wykonanie kilku niesamowitych nurkowań, zaczynając od najbardziej znanego miejsca, jedynego na świecie podwodnego muzeum wojskowego!
BALI, cz. I
Zanim zanurkujesz
Trzy lata temu, zanim na całym świecie, na dobre rozpętała się pandemia Covid-19, a my byliśmy zmuszeni opuścić Bali ostatnim samolotem po półrocznym mieszkaniu w tym niezwykłym miejscu, zapytałam szamana, uzdrowiciela spod wodospadu: Czy nie przeraża go wizja zamknięcia Indonezji dla turystów i życia w izolacji? Szaman odpowiedział swoim spokojnym głosem – „Teraz jest czas odpoczynku i oczyszczenia się Bali z energii, która zakłóciła równowagę tego miejsca...”
UZDROWISKO
Dahab trochę inaczej
O nurkowaniu w egipskim Dahab, leżącym na półwyspie Synaj, można przeczytać same zachęcające do zamoczenia płetw określenia, zazwyczaj opisujące znajdujące się tam spoty nurkowe jako magiczne, kultowe czy słynne. Natomiast o samym miasteczku można się dowiedzieć z Internetu, że kiedyś było beduińską wioską, a dziś jest kameralnym kurortem albo niewielkim turystycznym miasteczkiem.
LANZAROTE
Księżycowa, bo wulkaniczna, wyspa Lanzarote, jest zupełnie inną wyspą wśród Wysp Kanaryjskich. Przejeżdżając wzdłuż i wszerz obszar lądu, jaki stanowi, doświadczymy oglądania krajobrazu nieskażonego ludzką ręką. Brak linii wysokiego napięcia, brak różnokolorowych reklam, brak wysokich budynków podświadomie uspokajają nasz przebodźcowany mózg.
A jak tu jest pod wodą? Jak wyglądają nurkowania w tej części Oceanu Atlantyckiego?
GALAPGOS
Republika zwierząt, cz. II
Przemierzając ponad 100 mil morskiej żeglugi od wyspy Isabela, 5 grudnia 2021 roku dotarliśmy na jedno z najsłynniejszych miejsc nurkowych na Oceanie Spokojnym. Zaczynało już świtać, kiedy moim oczom ukazały się dwa wulkaniczne filary, pozostałość po erozji, jaka miała miejsce pół roku wcześniej – 17 maja 2021. Darwin’s Arch – słynny Łuk Darwina, to miejsce kultowe, słynne na całym świecie.
JUKATAN INACZEJ
Meksyk, a w szczególności półwysep Jukatan, kojarzy mi się i pewnie nie tylko mi, przede wszystkim z nurkowaniami jaskiniowymi i cenotami. Nie ma w tym nic dziwnego, bo region ten, to prawdziwy raj dla tego typu nurkowań. Nie ma sensu wymieniać nazw najpopularniejszych miejsc nurkowych, odwiedzanych przez dziesiątki tysięcy przybywających tu co roku nurków, bo zna je prawie każdy, kto uprawia ten sport. Jednak samo zanurzenie się w tych naturalnych studniach i penetrowanie kilometrów podziemnych korytarzy, to nie wszystko, co ten region może zaoferować podwodnym eksploratorom.
W KRAINIE SMOKÓW
Park Narodowy Komodo jest niepowtarzalnym miejscem pod względem fauny i flory, która tu występuje. Po północnej stronie prądy morskie bywają silne i bardzo nieprzewidywalne co sprawia, że przypływają tu duże ryby, żółwie, tuńczyki, rekiny, orlenie. Po południowej stronie możemy również spotkać spore zwierzęta, ale przede wszystkim będziemy nurkować pośród niesamowicie kolorowych koralowców, które nawet na znacznych głębokościach bez dodatkowego sztucznego światła zachwycają intensywną, wręcz fluorescencyjną barwą.
LAVEZZI
Skarb Cieśniny Świętego Bonifacego
W zeszłym roku wybrałam się na kilkumiesięcznego trip’a w vanie po zakamarkach Europy. Miałam ze sobą mobilny dom, psa-prawie-wodołaza i kamerę. Podczas nietypowej podróży udało mi się trafić na kilka ciekawych miejsc do nurkowania. Wyjątkowym zaskoczeniem okazał się Archipelag Wysp Lavezzi. Obszar o powierzchni 2 km2, liczy 8 bezludnych wysp usytuowanych w Cieśninie Świętego Bonifacego, która znajduje się miedzy Sardynią, a Korsyką.
GALAPGOS
Republika zwierząt, cz. I
1000 km od ekwadorskiego lądu, 1600 km od Panamy i 960 km od Wyspy Kokosowej leżą Wyspy Zaczarowane. W XVI wieku, uciekający z Peru statek pod dowództwem Diego de Rivadeneiry został zniesiony przez prądy w okolice równika. Marynarze widzieli wyspy, ale ze względu na silny prąd i wiatr – nie mogli do żadnej z nich podpłynąć. Zjawisko to sprawiało, że wysypy zdawały się oddalać, jakby były „zaczarowane”. Tak, to były Wyspy Galapagos.
DALEKIE POŁUDNIE
Delikatne, światło przenika przez roletę i wpada prostokątnym oknem z całą swoją mocą do kajuty numer 5. Obserwuję przez zaspane, lekko uchylone powieki jak promienie porannego słońca tańczą na mojej pościeli. Wczoraj późno w nocy dotarliśmy do Portu Ghalib w Marsa Alam w południowo – wschodniej części Egiptu, skąd dzisiaj po śniadaniu wypływamy na tygodniowe safari nurkowe po Morzu Czerwonym.
CZY WARTO NURKOWAĆ W MORZU KARAIBSKIM?
Dominikana z naszej perspektywy wydawała się rajem z gwarantowaną pogodą, pięknymi plażami z drobnym jasnym piaskiem i oszałamiająco niebieską, a także ciepłą, wodą Oceanu Atlantyckiego z jednej, a Morza Karaibskiego z drugiej strony wyspy. Cała rodzina była zachwycona znalezionymi w Internecie zdjęciami bajecznych widoków nabrzeżnych zielonych lasów i długich plaż. Tylko czy warto nurkować na Dominikanie?
MAURITIUS
Wyspa ptaka dodo
Podwodny świat Mauritiusa bardzo różni się od tego znanego z Egiptu. Próżno tu szukać podobnych, kolorowych raf. W tym zakresie Morza Czerwonego nie pobije chyba nic. Jednak bogactwo życia w poszczególnych lokalizacjach oraz dostępność wraków na niedużych głębokościach bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.
KUBA
Perła Karaibów
Zdecydowanie najlepszym miejscem do nurkowania na Kubie jest archipelag Jardines de la Reina, który składa się z ponad 400 wysp koralowych i znajduje się na Morzu Karaibskim na południe od głównej wyspy. Archipelag został nazwany przez Krzysztofa Kolumba na cześć królowej Izabeli z Kastylii, a w czeskim tłumaczeniu nazwa oznacza Ogrody Królowej.
PRELUDIUM DO GALAPAGOS
czyli Ekwador po obu stronach równika
Archipelag Galapagos jest marzeniem każdego nurka. To pozycja obowiązkowa jeśli rozpatrujemy „TOP-owe” miejsca nurkowe na świecie. Jednak aby osiągnąć te oddalone o 1000 km od stałego lądu wyspy, musimy dotrzeć do najmniejszego andyjskiego kraju Ameryki Południowej, który pomimo swojej „maleńkości” potrafi oczarować nawet najbardziej wymagającego turystę… Buenos dias Ecuador!
PODWODNA CHORWACJA
Po wielu latach podróżowania w odległe egzotyczne kraje zdecydowałem się z kolegą na kilkudniowy wyjazd nurkowy do niedalekiej Chorwacji, na wyspę Murter i do Parku Narodowego Kornati. Europejczycy postrzegają Chorwację jako jeden z krajów z dostępem do morza, do którego nie trzeba lecieć samolotem. Poza tym odległe egzotyczne miejsca nie nadają się na dłuższy weekend czy choćby tygodniowy wyjazd.
VÁMONOS
Morze Korteza
Morze Korteza lub inaczej Zatoka Kalifornijska, ma do zaoferowania płetwonurkom tak wiele, że wyostrzy apetyt nie jednego z Was – zwłaszcza fotografów podwodnych! Gdyby tak podsumować wszystkie atrakcje jakie tu na nas czekają myślę, że byłyby to: zachwycające życie morskie, egzotyka, jeden z ostatnich bastionów pominiętych przez turystykę masową, odludny archipelag wysp, wokół których pływają zaledwie dwie, może trzy łodzie nurkowe, wspaniałe ściany porośnięte lasami czarnego koralowca...
MUSAN
Podwodne muzeum i sztuczna rafa
Wydano 1 mln Euro. Na co? Na stworzenie kompleksu rzeźb i ustawienie ich na dnie morza, na Cyprze. Całe to przedsięwzięcie, które do oficjalnego otwarcia trwało ponad 3 lata, znajduje się blisko lądu na wysokości miasta Agia Napa.
Redakcja Perfect Diver została zaproszona przez Ministerstwo Turystki Cypru na oficjalne otwarcie i pierwsze, inauguracyjne nurkowanie. Dodam, że organizacja, logistyka, atmosfera wypadły bardzo dobrze, a pogoda nawet za dobrze, bo temperatury oscylowały pomiędzy 38 a 40 stopni...
BŁĘKITNE ŻARŁACZE Z KRAJU BASKÓW
Podróżując po Hiszpanii nie sądziłam, że natrafię na tak emocjonujące spotkanie z rekinami. Okazało się, że wystarczyło odpowiednie położenie geograficzne, jedno gorące popołudnie, woda w okolicach 21 stopni Celsjusza i dwie godziny w wodzie z 9 żarłaczami gwarantowane.
Zazwyczaj swoje podróże dedykuję nurkowaniom z większymi zwierzętami. Bardzo ważne jest dla mnie, aby znaleźć miejsca, gdzie ludzie z pasją prowadzą kameralny biznes. Staram się wybierać firmy, które propagują świadomą turystykę nurkową nastawioną na konserwację środowiska i ochronę zagrożonych gatunków.
GENIALNA ISLANDIA
Jest takie miejsce na ziemi, gdzie lód spotyka się z ogniem, wysokie szczyty górskie wystrzeliwują majestatycznie w niebo, a woda z nich spływająca w postaci potężnych wodospadów, przecina niziny różnokolorowymi wstęgami rzek. Ta bajkowa kraina, w której, według miejscowych żyją elfy i trolle, a nocne niebo potrafi rozbłysnąć feerią kolorowych świateł, to Islandia.
Nasz plan na odwiedzenie tej pięknej i tajemniczej wyspy, powstał prawie dziesięć lat temu, podczas zwiedzania muzeum wikingów w Borg, na Lofotach. Usłyszeliśmy tam o dzielnych ludziach północy, którzy w swych smukłych knarach pokonywali niebezpieczny północny Atlantyk, dopływając na Islandię.
BALI
Pod mikroskopem
Bali to wyspa bogów i demonów, raj dla spragnionych niezwykłych przygód. Oddziałuje na wszystkie zmysły: poprzez nasyconą zieleń tarasów ryżowych, uśmiechniętych ludzi, fascynującą muzykę tradycyjnych ksylofonów o nazwie gamelan, pokryte kwiatami lotosu jeziorka świątynnych ogrodów, tradycyjną kuchnię balijską i wspaniałe miejsca do nurkowania.
Ubiegłej jesieni, po dłuższej przerwie, powróciłem na indonezyjską wyspę Bali. W odróżnieniu od poprzedniego razu, podczas tego wyjazdu, bardziej niż zwiedzaniem tego pięknego miejsca z mnóstwem świątyń i uśmiechniętych ludzi, skupiłem się raczej na nurkowaniu.
EL HIERRO
Wspaniały prezent dla nurków
Na El Hierro wylądowaliśmy z 40 minutowym opóźnieniem. Niby nie dużo, ale jeśli wiesz, że w bazie nurkowej czeka na nas cała ekipa, by wypłynąć na nurkowanie, to jest bardzo dużo. A mieliśmy przed sobą jeszcze przejazd z północy wsypy na jej południowy kraniec, do La Restingi, znanej przede wszystkim z niesamowicie atrakcyjnych miejsc nurkowych. Droga liczyła około 40 km, natomiast czas przejazdu miał wynieść prawie godzinę. Dlaczego? O tym mieliśmy się za moment przekonać.
SAFARI NURKOWE PO MORZU CZERWONYM – „ZŁOTY TRÓJKĄT”
Bezszelestnie, z filiżanką pysznej, porannej kawy w dłoni wspinam się po drewnianych schodach na sundeck, z którego rozpościera się przepiękny widok na morze czerwone, niskie kolorowe budynki i okazały meczet w porcie. Towarzyszy mi błoga cisza przerywana od czasu do czasu odgłosami przelatujących ptaków i delikatnych fal uderzających o burtę łodzi. To moja chwila samotności, w której zatapiam się bez reszty i odczuwam nieopisaną wdzięczność, patrząc na otaczający mnie piękny świat.
MEKSYK
Podróż do wnętrza Ziemi
Meksyk to jedno z niewielu miejsc na Ziemi, gdzie można zaznać uczucia latania. Swobodnego, samodzielnego, w promieniach światła słonecznego. Wystarczy do tego, tylko kochać nurkowanie. Po prostu.
Półwysep Jukatan był prawdziwie sennym miejscem, dopóki nie odwiedził go w 1960 roku Jacques Cousteau. Na karaibskim wybrzeżu, na zacisznych, miałkich i białych jak cukier plażach, przepadają zakochani, w zaroślach namorzynów można dostrzec stada egzotycznego ptactwa lub poczuć na sobie wzrok czyhającego na swoją ofiarę kajmana, a statki wycieczkowe cumują w portach – tych samych, które tysiąc lat temu wykorzystywali do swoich potrzeb Majowie.
CZYM JEST WAVES&ICE
Waves&Ice to projekt filmowy dokumentujący islandzką wyprawę, w którą zaangażowało się 6 wyjątkowych kobiet. Wszystkie dzielimy pasję do sportów ekstremalnych i wody. Każda z nas uwielbia spędzać czas w wodzie i uwieczniać swój obraz świata na kamerze. Efektem dwutygodniowej wyprawy jest krótki film dokumentalny o kobietach, które spotkały się na Islandii i wspólnie przemierzają ten kraj podążając za swoimi pasjami. Celem projektu jest emancypacja płci żeńskiej w środowisku outdoor’owym.
HISZPANIA
Kraj cudownych ludzi
Moja przygoda z nurkowaniem w Hiszpanii rozpoczęła się trochę niejako przypadkiem. Odwiedzałem ten kraj już od bardzo wielu lat praktycznie co roku zwiedzając różne jego regiony. Zachwyciła mnie Cantabria, Rioja, Andaluzja i Katalonia. Ciekawe okazały się również Wyspy Kanaryjskie. Wszędzie tam zawsze spotykałem się z wielką gościnnością i otwartością jej fantastycznych mieszkańców i to chyba mnie najbardziej w tym kraju zachwyciło. Poznałem odrobinę język hiszpański i urzekła mnie jego melodia, to pozwoliło mi zawierać kapitalne znajomości, które pielęgnuję po dzień dzisiejszy.
MOJE ATTERSEE
Kiedy przybyłem do Austrii kilka lat temu, nawet nie przeszłoby mi przez myśl, że może to być niezwykłe miejsce do nurkowania.
Z tęsknoty za oceanem zdecydowałem się dać tutejszym jeziorom szansę... a to, co odkryłem wprawiło mnie w zachwyt. W Austrii znajduje się ponad 300 jezior słodkowodnych, które oferują mnóstwo możliwości zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych nurków. Jednak jedno z jezior zawsze wydawało mi się wyjątkowe – Attersee.
WYSPY MEDES
Podwodny rezerwat
Kiedyś, w jednej z książek, przeczytałem artykuł o rezerwacie Illes Medes. Rezerwat był wymieniony jako jedno z najpiękniejszych miejscach do nurkowania na świecie. Pewne zdanie wypowiedziane tam przez autora utkwiło mi w pamięci: „Zawsze zastanawiałem się, gdzie podziały się wszystkie ryby z Morza Śródziemnego, teraz wiem.”
Po moich ponad trzynastu wizytach w tym śródziemnomorskim raju dla nurków, mogę oświadczyć z przekonaniem, że to zdanie jest w 100% prawdziwe. Tylu różnych ryb nie znajdzie się w innym miejscu w Morzu Śródziemnym.
MARSA ALAM
Kilka dni wcześniej, zanim jeszcze jakiekolwiek znaki na Ziemi i Niebie wskazywały na to, że nasza podróż do Egiptu się odbędzie, miałam sen. Śniłam o delfinach, które pływały w szmaragdowej zatoce tuż przy plaży, na której zbierałam kolorowe ptasie pióra. Jeszcze wtedy nie wiedziałam, że ten sen jest jak obietnica. Przepowiednia, która wkrótce miała się spełnić...
MALEDIWY
Kraj jak z żurnala, bo jeżeli Raj istnieje na ziemi, to bardzo możliwe, że jest właśnie tam, na Oceanie Indyjskim.
Otoczone błękitem różnych odcieni wód atole zbudowane są z mniejszych i większych wysepek rozciągających się na przestrzeni 800 km. Wewnątrz atoli znajdują się laguny, a płytka, przejrzysta woda ma temperaturę 27-30 stopni. (...)
Pierścienie atoli są niedomknięte, tworząc kanały, w których prądy podwodne są bardzo silne. To właśnie tu można spotkać skupiska rekinów, orleni, tuńczyków czy ostroboków i jackfishów.
LANZA
Potocznie zwana Lanzą, wyspa Lanzarote, jedna z archipelagu Wysp Kanaryjskich, przyjęła nas wyjątkowo sympatycznie. Było słonecznie, ciepło, transparentnie pod wodą, smacznie i ciekawie.
Magazyn Perfect Diver został zaproszony na nurkowania przez Centrum Nurkowe Bonito Diving Lanzarote. Wirus w koronie zmieniał plany podróżnicze wielu osobom w minionym roku, jednak udało nam się skorzystać ze wspomnianego zaproszenia.
RAJA AMPAT
Ostatni raj na ziemi
Zamknij oczy i wyobraź sobie różnorodne odcienie błękitu rozciągające sią po horyzont, tropikalne promienie słońca muskające twoją skórę, słony, delikatny wiatr we włosach i malutkie wysepki, jak boskie okruchy skał porozrzucane dookoła krystalicznie czystej wody. A pod powierzchnią, morski Eden. Harmonia natury, gdzie każdy mieszkaniec ma ściśle określony cel i miejsce. Właśnie przeniosłam cię do Raja Apmat.
BAHAMY
Wodny świat
Na Bahamach wysp i wysepek jest tyle, że każdy może znaleźć taką tylko dla siebie. Ale prawdziwym domem dla wielu spośród mieszkańców archipelagu pozostaje ocean.
Na rozciągniętej nad pokładem lince wisi kilka srebrzystych barakud. Niedużo, to nie był wielki połów, chyba nie wypłynęli daleko. – Ale czasem spędzamy na morzu dwa albo i trzy tygodnie – mówi kapitan, rozparty na krzesełku przy sterówce. Na dwadzieścia dni i nocy domem jego kilkuosobowej załogi staje się kuter: długi na kilkanaście metrów, szeroki na sześć, może siedem. Trudno to sobie wyobrazić? Nie, jeśli mieszkasz na Bahamach...
SARDYŃSKIE OPOWIEŚCI
Północny-wschód
Północny wschód wyspy obfituje w równie niesamowite miejsca, co środkowa czy południowa część Sardynii.
Santa Teresa to granitowe formacje skalne wyrzeźbione wiatrem i wodą. Tworzą one jedyną w swoim rodzaju rzeźbę taką, jak Capo di Orso czyli półwysep Niedźwiedzia.
W Santa Teresa znajduje się Orca Diving Center, gdzie Alfredo przyjmuje nas bardzo ciepło i wyjaśnia, że wiszące na wieszaku butle to po prostu efekt artystyczny, a flaszki pięknie pomalowane jakoś muszą wyschnąć.
WYSPY ZATOKOWE
W poszukiwaniu straconego piasku
Spośród trzech należących do Hondurasu wysp na Morzu Karaibskim – Roatanu, Guanajy i Utili – nurkowie upodobali sobie zwłaszcza tę ostatnią, najmniejszą i najbardziej niepozorną. Czy jest tu co robić także na powierzchni?
Trudno w to uwierzyć, ale chyba właśnie wylądowaliśmy na karaibskiej wyspie bez plaży.
ŚRODKOWA DALMACJA
Wypływamy łodzią nurkową o świcie, z przystani usytuowanej przy centrum nurkowym w okręgu Okrug Gorne, niedaleko Trogiru. W okolicy znajduje się ponad trzydzieści najciekawszych miejsc do nurkowania w środkowej Dalmacji. Oddalone są o 15 do 80 minut podróży szybką łodzią od centrum nurkowego, które oferuje zarówno całodniowe jak i krótsze wycieczki nurkowe, wszystko zależy od preferencji gości.
SARDYNIA
Pod znakiem Aquariusa
Płyniemy „masterem”, wygodnym zodiakiem, na nura pod ścianę Tavolary.
Tedja Liscia to pierwszy przystanek. Nazwa pochodzi od bardzo charakterystycznej skalnej formy z wielkim głazem w pobliżu. Pod wodą niesamowite formacje skalne, rafa śródziemnomorska w całej okazałości. Grupery nieśmiało pływają w naszym otoczeniu. Są duże, ale bardzo ruchliwe. W szczelinach skalnych murena poddaje się zabiegom czyszczącym krewetek. Kto ma latarkę może spojrzeć w zakamarki i odszukać łopaciarza „cicala”. Jest tu też dużo ośmiornic, które zostawiają po sobie kopczyki z kamieni.
SARDYNIA
Pólnocny-zachód, Alghero
Na zachodnim wybrzeżu Sardynii, w okolicy Alghero, górują wapienne klify. Majestatycznie chowające się w błękitnych wodach morza śródziemnego formacje skalne, pełne tajemniczych jaskiń ze słynną Grotą Neptuna, do której prowadzi ponad 350 schodów, a w jej wnętrzu może zmieścić się cała filharmonia, co już kiedyś się zdarzyło.
Jaskinia ta znajduje się w masywie Capo Caccia, który oddzielony jest od kolejnego interesującego miejsca, Punta Giglio, obszerną zatoką Porto Conte.
TREMITI ISLANDS
Wrzesień jest jednym z moich ulubionych miesięcy do spędzania czasu nad Morzem Śródziemnym. Jeśli połączyć to z nieznanym dotąd kawałkiem Italii oraz z pamięcią smaku ich lodów, ukrytą głęboko w kubkach smakowych, to może wyjść z tego cudowna przygoda.
Na cel obrałem Gargano. Mało uczęszczane nurkowo, za to ze zróżnicowaną linią brzegową.
Internet pracował na najwyższych obrotach. Szukałem różnych centrów nurkowych zlokalizowancy w pobliżu Vieste. Okazało się, że nie ma ich zbyt wielu, a ta strona włoskiego buta należy do mniej uczęszczanych pod względem nurkowym.
NURKOWA CHORWACJA
Poza utartym szlakiem
Wybrzeże dalmatyńskie, które powstało w wyniku zalania gór ułożonych równolegle do linii brzegowej, usłane jest systemem podłużnych wysp i półwyspów. Małe i duże, skaliste, porośnięte lasami i aromatycznymi ziołami, bezludne i takie, na których pozostały ślady dawnych cywilizacji. Ponad tysiąc wysp Dalmacji otoczonych turkusem Adriatyku zachwyca pięknem przyrody i starymi miastami z kamienia. Safari nurkowe daje możliwość spenetrowania miejsc nurkowych wokół wysp – zarówno od strony wybrzeża jak i otwartego morza. Wyprawę rozpoczęliśmy w niedużym porcie Sukošan, znajdującym się ok 10 km od Zadaru, w Północnej Dalmacji.
2 BIEGUNY
Krainy lodowych gigantów
Wyprawy na 2 bieguny – jak sama nazwa wskazuje, podzielone są na rejsy organizowane w regionie Arktyki oraz Antarktyki. Nieodzownym elementem tych rejsów jest flota 6 statków, z których każdy dostosowany jest do niezwykle surowych (czasem wręcz ekstremalnych) warunków panujących w obszarach polarnych. M/V Hondius, M/V Ortelius i M/V Plancius to potężne lodołamacze, idealnie przystosowane do ekspedycji polarnych. Nie tylko bogactwo udogodnień dla naszych pasażerów stanowi zaletę statków. Bezcennym atutem jest także dbałość o środowisko naturalne regionów polarnych.
NORWEGIA
Jak większość nurków europejskich, do niedawna kierowałem wyprawy nurkowe głównie na ciepłe morza koralowe. Tym razem postanowiliśmy spróbować nieco innego nurkowania w zimnej wodzie i jako miejsce docelowe wybraliśmy Norwegię, a konkretnie miejsca wokół byłej stolicy Norwegii – Bergen.
BORNHOLM Z BRZEGU
Słoneczny ranek przywitał nas świergotem ptaków i hałasem przerzucanych przez Darka garnków. Jako pierwszy w kolejności objął dyżur w kuchni i miał przygotować jajecznicę. Błahostka, którą nieznacznie tyko komplikował fakt braku patelni. W końcu jednak najedzeni i życzliwie nastawieni do świata mogliśmy ruszyć w kierunku portu w Vang. Brzmiało groźnie, bo był to praktycznie przeciwległy koniec wyspy, ale Google mówiło o raptem 51 kilometrach. Betka. Peer już czekał na nas przy pirsie, obok którego mieliśmy nurkować. Podobno była to najlepsza na całej wyspie miejscówka na flądry. Cóż, należało spróbować.
SARDYNIA „PILOT”
Mój skrawek raju na ziemi
Wyobraź sobie miejsce, gdzie woda jest czysta, a piasek bielusieńki. Miejsce tak urokliwe, że zostało nazwane Karaibami Europy.
Sardynia to duża wyspa na Morzu Śródziemnym, położona w połowie drogi między Europą i Afryką. Zamieszkana od 350 000 lat p.n.e., czego dowodzą znaleziska archeologiczne (kamienne narzędzia datowane na wczesny paleolit). Starożytna cywilizacja Nuorska, która pozostawiła ślady swojej obecności w postaci kamiennych budowli o różnej strukturze architektonicznej, jak stożkowe wieże, domostwa czy groby gigantów (Tombo Gigante) nazywane zbiorczą nazwą Nuraghe, była silnie rozwinięta. Oprócz tej cywilizacji również Fenicjanie, Kartagińczycy, Rzymianie, a nawet Arabowie i wreszcie Hiszpanie, pozostawili na wyspie ślady swojej obecności.
CYPR
i wszystko jasne... jak tamtejsze słońce
Szukasz idealnego miejsca do nurkowania?
Cypr jest właśnie takim miejscem. To tylko kilka godzin lotu z większości stolic Europy i już możemy się rozkoszować błękitnymi wodami Morza Śródziemnego. Czeka Cię idealna widoczność oraz odpowiednia temperatura wody, która zimą wynosi nie mniej niż 16°C, a latem oscyluje w okolicach 30°C.
Cypr, trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym i do tego najbardziej zaludniona. Planując najlepiej wybrać jeden z dwóch międzynarodowych portów lotniczych w Pafos lub Larnace. Ja skupię się na lotnisku w Larnace i na południowo wschodniej części wyspy, gdzie znajduje się słynny wrak Zenobia.
GOZO W PIGUŁCE
Archipelag Maltański leży na środku Morza Śródziemnego, 93 km na południe od Włoch, 288 km na północ od Afryki i obejmuje trzy wyspy: Maltę, Gozo i Comino oraz wiele innych wysepek. Historycznie, jego centralne położenie między Europą, Afryką i Bliskim Wschodem sprawiło, że Archipelag stał się strategicznym skrzyżowaniem handlowym i bazą morską, czego skutkiem jest obecnie cmentarzysko ponad 100 wraków, od 2700-letniego fenickiego wraku, po pancerniki i wraki samolotów z czasów II Wojna Światowej.
WYSPA PHUKET
Dawno temu dostałam kartkę pocztową z Tajlandii, taką prawdziwą, wypisaną odręcznie i dostarczoną przez listonosza. Widokówkę, która przemierzyła pół globu, aby dotrzeć do mnie. Nosiła wszystkie znamiona podróży, które bardzo często odczuwa też człowiek, kiedy wyrusza na kraniec świata. Ta kartka pocztowa pomimo „zmęczenia” była najpiękniejszą kartką, jaką kiedykolwiek zostałam obdarowana... mnich w pomarańczowych szatach wędrujący przez las deszczowy ze słoniem u boku. Ta kartka sprawiła, że zapragnęłam odwiedzić Tajlandię. Chciałam na własne oczy zobaczyć kraj, który emanuje spokojem i uśmiechem.
TOGIAN
Prawie nieodkryty raj
Kiedy mówimy Togian, prawdopodobnie niewiele osób będzie wiedziało, o czym mówimy. Kiedy powiemy Sulawesi, większość prawdopodobnie będzie wiedzieć. Kiedy zaś powiemy Indonezja, prawie wszyscy będą wiedzieć.
Tak, Wyspy Togian są częścią indonezyjskiego Celebesu Środkowego, wyspy Sulawesi. Jednak turystyka i nurkowanie jeszcze nie zadomowiły się tu na masową skalę, dzięki czemu panuje cudowny spokój. Nurkowałem w Togian trzy razy, wykonałem tutaj około 80 nurkowań i nigdy nie spotkałem tu żadnego innego nurka poza naszą grupą. Ale ta sielanka na pewno nie będzie trwała wiecznie…
GILI TRAWANGAN
...dzisiaj stoję na plaży, a twarz mam zwróconą ku wschodzącemu słońcu, pod stopami czuję ciepły piasek, a na twarzy ciepłe promienie. W powietrzu unosi się zapach kwiatów, oceanu i kawy. To znak, że wyspa budzi się do życia. Rozglądam się dookoła i widzę ludzi, którzy tak jak ja przyszli na plażę, aby obejrzeć wschód słońca. Jedni medytują w kwiecie lotosu, inni patrzą przed siebie i cieszą się chwilą obecną, a jeszcze inni dopiero wstali, ponieważ spali na plaży... Tak wygląda „dzień dobry” na wyspie Gili Trawangan, jednej z trzech małych wysepek położonych na morzu Balijskim w Indonezji.
RAPA NUI
Nurek na końcu świata
Rapa Nui, Isla de Pascua czy po prostu Wyspa Wielkanocna, bo o niej będzie mowa w tym artykule. Terytorialnie należy do Chile. Położona na Pacyfiku, prawie 4000 km od wybrzeża Ameryki Południowej i ponad 2000 km od najbliżej zamieszkanej wyspy. Stanowi miejsce, o którym marzyłem od zawsze.
Nie znam osobiście nikogo, kto nie słyszałby o małej, lecz słynnej wysepce pełnej niesamowitych kamiennych postaci. Posągi te zwane lokalnie Moai, rzeźbione były wielki temu przez lud Rapa Nui, od którego wyspa przejęła swą oryginalną nazwę.
Z MARSA NA ST. JOHNSY
Czyli safari na południe egipskiej części Morza Czerwonego
Już od dawna miałem ochotę na safari nurkowe po Morzu Czerwonym. Koledzy wciąż opowiadali, jak to przyjemnie jest na łodzi safari, od świtu zaczynasz nurkowaniem na przepięknych rafach, gdzie witają Cię wścibskie napoleony, a barakuda krąży pod łodzią w nadziei, że jakaś przekąska spadnie z pokładu do wody. Żółw szylkretowy przepłynie majestatycznie tuż przed twoim nosem, a Crocodile fish przywita Cię, gdy będziesz kręcił się pomiędzy pinaklami wyrastającymi z dna niczym gotyckie kolumny.
WADI LAHAMI
Miejsce, gdzie wschodzi słońce
Wadi Lahami w tłumaczeniu na język polski oznacza „dolinę mięsa”, ponieważ w dawnych czasach zjeżdżali się tutaj kupcy handlujący mięsem. Jest najdalej wysuniętą egipską wioską dostępną dla nurków. Oddalona o 3h jazdy busem z lotniska Marsa Alam i ok 80 km od granicy z Sudanem. Wadi Lahami jest jednym z trzech kompleksów Eco Campów znajdujących się przy Marsa Alam, w drodze powrotnej mieliśmy możliwość zobaczenia pozostałych dwóch. Już teraz wiem, że jeżeli miałabym wrócić to jedynie do Wadi Lahami, a dlaczego? Zacznę od początku…
KAS
Wskoczyłem do wody i normalnie szczęka opadła mi tak, że niemal straciłem automat. Kurczę, zawsze tak mam, gdy po dłuższym sezonie nurkowym w Polsce trafię w jakieś cieplejsze wody. No ale sami wiecie, dobra wizura w zielonym zaczyna się od 4 metrów, a tu ich było… pierdylion! Po chwili szok minął. Ogarnąłem się nieco i zacząłem opadać w kierunku doskonale widocznego, 20 metrów niżej dna. Coś z nim było nie tak… No jasne, wyglądało na to, że przodkowie nasi wcale nie odbiegali tak bardzo zachowaniem od nas, śmiecąc wcale nie zgorzej. Normalnie całe dno usiane było antycznym odpowiednikiem butelek PET. Amforami znaczy.
SŁODKOWODNA PORTUGALIA
Kraje nadmorskie znane są raczej z nurkowań w morzu i oceanie. Niekiedy jednak, ci z nas, którzy bardziej wchodzą w temat i szukają czegoś mniej popularnego i będą zainteresowani mniejszą lub większą dziurą z wodą.
W Portugalii jest oczywiście taka możliwość, nurkowanie w głębi lądu wkracza w sferę eksluzywności. I dodam od razu, że nie chodzi o to, że ktoś za nas przyniesie sprzęt, że udostępni ciepły prysznic i wręczy kubek gorącej czekolady.
Jedną z opcji są tamy i stworzone przez to zbiorniki wodne. Są to miejsca nurkowe wyłączone praktycznie całkowicie z obiegu turystycznego.
NOWY SPOSÓB NA EGIPT
Niezależnie od pory dnia, podczas której ujrzysz którąkolwiek z wiosek nurkowych w Egipcie, z pewnością na chwilę wstrzymasz oddech. Kawałki białego płótna wyłaniające się zza gór, usytuowane nad brzegiem lazurowej wody, migoczące ścieżki oświetlone tysiącami lampionów czy ogromne połacie zieleni lasu namorzynowego w sąsiedztwie terenów pustynnych. Nurkowe ecocampy to coś unikatowego, niepowtarzalnego i zaskakującego... Co więcej, cała idea tych miejsc, oparta jest o zrównoważony rozwój środowiska i dbałość o jego naturalne zasoby.
DWA OBLICZA SULAWESI
Woda w Cieśninie Lembeh wydaje się być szara, a to za sprawą piaszczystego, ciemnego dna, które w sposób szczególny upodobały sobie niewiarygodne małe stworzenia. Właśnie dla nich nurkowie przemierzają cały świat.
Zanurzamy się powoli, ostre słońce przenika taflę wody, tworząc długie smugi światła, które dotykają piaszczystego dna. Temperatura wody przekracza przyjemne 28°C.
Płyniemy za przewodnikiem tuż nad dnem ostrożnie odpychając się płetwami tak, aby nie zmącić dna. Pojedyncze ukwiały wyrastają z niego niczym oazy na pustyni. Krajobraz iście księżycowy, pustka jak okiem sięgnąć. Nie ma prądów morskich, a widoczność przekracza 15 m.
GRUNER SEE
Zimno, coraz zimniej. I to głównie w nogach, gdzie dziwnym trafem pojawiły się trzy piękne rozcięcia neoprenowego suchacza. Oto czym się kończy chęć pomocy bliźniemu. No i nadmiar własnej głupoty. Bo widzicie przyzwyczajony do mocnych skafandrów z E.Lite nie wpadłem na to, że mając delikatny neoprenowy suchar nie powinienem klękać na twardych i ostrych skałach stanowiących dno alpejskiego jeziora. Nawet jeśli o pomoc poprosił mnie siwiuteńki nurek mający kłopot z założeniem płetw.
NIEDALEKO CANCUN...
Mężczyzna podniósł przezroczystą maskę z żółtą rurką leżącą na pokładzie, powiedział: „to jest niesamowite!” a następnie wskoczył do wody. Widziałem plusk i wdrapałem się na burtę. Była tam tylko jedna osoba. Zapytałem majtka, co się przed chwilą stało. Usłyszałem tylko „Kapitan wskoczył do wody! Powiedział, że pływa po tych wodach prawie 30 lat, ale czegoś takiego jeszcze nie widział”.
Jest wiele celów nurkowych na mojej liście. Jest tam kilka wymarzonych, których jeszcze nie zrealizowałem. Mam też swoje ulubione. Ale na tej liście jest tylko jedno, do którego można dolecieć z Europy z jedną przesiadką (a charterem nawet bezpośrednio), a które oferuje dużą różnorodność doznań podwodnych. Mowa tu o półwyspie Yukatan.
RPA
Serengeti Mórz
Najbardziej nieoczywisty kraj Afryki. Nieznany, intrygujący, niebezpieczny? To tutaj funkcjonuje 11 oficjalnych języków i 3 stolice, krajobraz afrykańskiego buszu przeplata się z białymi, ażurowymi werandami wiktoriańskich domów. Uchatki wylegują się na skałach, pingwiny zamieszkują najpiękniejsze plaże okolic Kapsztadu, „biali” żyją na „czarnej” ziemi od pokoleń, mięso antylop na wieczornym „braai” Burowie popijają przednim, lokalnym burgundem, a żeby przeżyć jedne z najbardziej ekscytujących nurkowań w swoim życiu niezbędne są… traktory. Zostawcie stereotypy w domu i lećcie do Republiki Południowej Afryki!
FILIPINY
Pierwszy raz na Filipiny polecieliśmy sześć lat temu. Dokładnie trzy miesiące po tym jak najsilniejszy cyklon w historii Haiyan uderzył w ląd. Liczba ofiar przekroczyła 6300 osób, a tysiące ludzi uznano za zaginionych. Chcieliśmy odwołać naszą podróż, nie wyobrażaliśmy sobie, jak moglibyśmy odpoczywać w miejscu, które dotknęła taka tragedia. Napisaliśmy maila do centrum nurkowego na wyspie Malapascua z prośbą o anulowanie naszej rezerwacji. Centrum zareagowało bardzo szybko i odpisało jednym zdaniem: „Najlepsze co możecie dla nas zrobić to przylecieć, dzięki wam szybciej odbudujemy nasze życie”.
VIVA LA CUBA LIBRE!
O Kubie, wyspie jak wulkan gorącej zapewne każdy coś już słyszał, większość osób, chociaż częściowo kojarzy jej burzliwą historię rozgrywająca się w drugiej połowie XXw. Cały świat zna nazwiska rewolucjonistów, Fidela Castro i Ernesto Che Gewary. Wszystkim kojarzą się nazwy takie jak Zatoka Świń czy baza wojskowa w Guantanamo, ale ta mała wyspa to dużo więcej.
JEZIORO BLED
Perła Alp Julijskich
Jezioro położone na obrzeżach Triglavskiego Parku Narodowego, otoczone górskimi szczytami, jest niewątpliwie jedną z wizytówek Słowenii. Lustro wody leży na wysokości 475 m n.p.m., jego powierzchnia to 145 hektarów. Długie na 2,1 km, szerokie na 1,3 km z maksymalną głębokością 30,6 m. Dzięki aktywnym źródłom termalnym zasilającym wody w północnej części, temperatura dochodzi do 26 stopni Celsjusza, co sprawia, że jest to najcieplejsze z jezior alpejskich.
PORTUGALIA
Sesimbra była kiedyś miasteczkiem rybackim. Do dziś zje się tutaj świetnie przyrządzoną rybę, pochodzi po wąskich uliczkach, pochłonie widoki. My jechaliśmy do portu, skąd operuje kilka centrów nurkowych. Całą naszą Perfect Diver’ową eskapadę zaplanował Arlindo z Portugal Dive. Korzystaliśmy z jego zaproszenia.
Wiele godzin spędziliśmy na rozmowach dotyczących miejscówek (spot) nurkowych. Okazało się, że Portugalia ma bardzo dużo do zaoferowania. Nurkowania w oceanie, w jaskiniach i jeziorach oraz zalanych wyrobiskach.
ŁATWO TU DOTRZEĆ, ALE TRUDNO WYJECHAĆ
Jestem w miejscu, gdzie odczuwam szczęście przez cały dzień. O brzasku, kiedy budzi mnie pianie kogutów i śpiew ptaków, w południe, kiedy powietrze nasycone jest zapachem kadzideł, kwiatów i oceanu, wieczorem, kiedy podziwiam zachód słońca w towarzystwie bliskich mi osób...
Nusa Penida, Nusa Ceningan i Nusa Lembongan to trzy niewielkie, indonezyjskie wyspy, położone na południe od dobrze nam znanej wyspy Bali. Każda z nich jest wyjątkowa i posiada swój osobisty urok.
BALI
Kochaj, jedz i... nurkuj
Indonezja od kilku lat siedziała w moim sercu i marzeniach, a od kiedy stała się kierunkiem wakacyjnym dla moich przyjaciół i znajomych to zdecydowałam się zebrać grupę nurków i ruszyć na podbój Bali. Jednak od początku…
Bali to jedna z około 16 tysięcy wysp należących do Indonezji w archipelagu Małych Wysp Sundajskich. Powierzchnia Bali to 5,6 tys km2, jej długość to 150km, a szerokość to 80km. Przylatując tu, lądujemy w administracyjnej stolicy wyspy Denpasar, skąd rozchodzi się sieć dróg na całą wyspę. My zdecydowaliśmy się na pobyt we wschodniej części, a dokładniej w miejscowości Candidasa. To właśnie po tej stronie wyspy jest najatrakcyjniej nurkowo.
SUDAN
Patrząc na sudańską ziemię z księżyca, ewidentnie zaznacza się granica tego państwa, państwa, które niegdyś szczyciło się mianem największego kraju Afryki, teraz dzieli się na dwie odrębne jednostki: Sudan oraz Sudan Południowy. Jednak to, co stanowi dla nas – nurków, największą różnicę między tymi dwoma krajami, to 853 km długości linii brzegowej… Sudanu. Ponad 3 x krótsza od linii brzegowej sąsiadującego Egiptu daje coś, co sprawia, że mamy nieodparte wrażenie nurkowania w innym akwenie niż wszechobecnie znane Morze Czerwone: brak żywej, „nurkującej” duszy podczas 8-dniowego safari nurkowego. Tylko MY – i może… rybacy.
ANTARKTYDA 2019
Śladami Shackletona
Pomysł o nurkowaniu na Antarktydzie tkwił w mojej głowie od bardzo dawna. Szukając sposobu, aby dostać się na ten ostatni bastion dzikiej natury, zastanawiałem się nad środkiem transportu. Kolega zabrał mnie na prelekcję Aleksandra Doby, który opowiadał o tym jak przepłynął Atlantyk kajakiem!!! Siedemdziesięcioczterolatek sam, kajakiem przez Atlantyk? Zrobiło to na mnie duże wrażenie.
Kolega po prelekcji oświadczył, że płyniemy pod żaglami na Antarktydę, jak Shackleton. Będąc pod wpływem opowieści prelegenta, zgodziłem się bez wahania, do końca nie zdając sobie sprawy na co się piszę.
JEZIORO BELIS-FANTANELE-TRANSYLWANIA
Nad tytułowe jezioro wybraliśmy się po nurkowaniach w rumuńskich jaskiniach Tauz i Dobrestilor. Jest to sztuczne jezioro, które powstało w wyniku budowy tamy w latach 70-tych. Położone jest w rejonie Cluj Napoka (Kluż). Pojechaliśmy nad nie bardziej z ciekawości – po informacjach odnalezionych już kilka lat temu na rumuńskich forach internetowych, mówiących o tym, iż w jeziorze znajduje się zalany kościół. Miejsce to nie jest popularne nurkowo, więc mało kto w nim nurkował. Mając przybliżone namiary i zdjęcia z internetu, rozpoczęliśmy poszukiwania z brzegu.
MIĘDZY SCYLLĄ A CHARYBDĄ
Cieśnina Mesyńska
Lunatyczne, czyli podyktowane fazą księżyca (luna – księżyc) – tak jeszcze nikt z nas dotąd nie nurkował. Cieśnina Messyńska oddziela wąskim i głębokim przesmykiem Morze Jońskie i Tyrreńskie. Dzięki silnym prądom morskim w cieśninie kwitnie bogate życie podwodne i jest mnóstwo wraków statków. Stąd też pochodzi legenda o Scylli i Charybdzie (Sycylia i Kalabria), mitycznych potworach, które pożerały statki. Nurt jest niezwykle silny, jednak jak to pływy morskie uzależniony ściśle od fazy księżyca. Odpowiednia logistyka wyznacza krótkie okna czasowe, kiedy nurt ustaje i możliwe jest wykonanie nurkowania. Tu naprawdę radzimy nie eksperymentować, trzeba skorzystać z bazy nurkowej, która ma to opanowane.
RAJA AMPAT
Raj odnaleziony
Najbardziej metafizycznym i poruszającym pięknem tego świata jest to pochodzące z natury. Platon głosił: „Jeżeli dla czegoś warto człowiekowi żyć, to dla oglądania piękna”. Chociaż trudno jest piękno opisać i zdefiniować, to zawsze staram się dostrzegać je, we wszystkich aspektach życia, miejscach i ludziach.
W poszukiwaniu najpiękniejszych, najbardziej dziewiczych i nieodkrytych obszarów do nurkowania, dotarliśmy na Raja Ampat w Papui Zachodniej. Ten rejon od dawna zapisany był na liście naszych marzeń, ale dopiero teraz udało się je zrealizować... bo wszystko w naszym życiu ma swój określony czas i miejsce.
KOMODO
Nurkowanie na styku dwóch oceanów
Woda to niezwykły żywioł. Zachwyca, przeraża, zaskakuje, przynosi dużą dawkę adrenaliny, ale i uczy pokory.
Wynurzyłam się na powierzchnię, przerywając błękitną taflę wody. Kolejne zachwycające nurkowisko, czasem przeszywane przez prądy, ławice ryb, różnobarwne korale i ukwiały. Nagle, słyszę głos przewodnika nawołującego nas do łodzi. Nie mam pojęcia skąd ten pośpiech. Nie mam pojęcia… aż do momentu, kiedy moim oczom ukazują się zbliżające z niesamowitą prędkością i wciąż powiększające się… wiry wodne, które w ułamku sekundy mogą nas ściągnąć na głębokość 30-40 m i z pewnością nie znają litości…
WYSPY ZIELONEGO PRZYLĄDKA
Mówią, że szczęśliwe i leniwe, a czy nurkowe?
Na Wyspy Zielonego Przylądka wybraliśmy się z polecenia - to jedno z lepszych miejsc nurkowych na świecie w jakim byliśmy – taką opinię usłyszeliśmy od znajomych.
Wyspy Zielonego Przylądka należą do Republiki Zielonego Przylądka (port. Cabo Verde). To państwo wyspiarskie, była portugalska kolonia, położona w środkowej części Atlantyku około 450 km na zachód od wybrzeży Afryki na wysokości Senegalu.
LASTOVO
Zapomniana wyspa
Chorwacja, nurkom, kojarzy się przede wszystkim z wrakami wokół półwyspu Istria, nurkowaniami technicznymi na Visie, w Parku Narodowym Kornati lub wokół największych wysp Brać, Hvar i Pag. Mało komu na myśl przychodzi niewielka wysepka leżąca 13 kilometrów na południe od Korculi. Co więcej, wielu nie wie nawet o jej istnieniu.
Archipelag Lastovo, który obejmuje w sumie 46 wysp i małych skalnych wysepek ze swoimi przepięknymi zatoczkami i intymnymi plażami wydaje się na pierwszy rzut oka nie różnić od innych położonych na Adriatyku wysp.
FOKI Z FARNE ISLANDS
Za oknem panowało rozszalałe, sztormowe morze i wyjący, pędzący potężne, spienione fale wiatr. Całości dopełniał siekący w szyby, zacinający deszcz. Wspaniały pokaz potęgi natury, zwłaszcza że siedziałem w ciepłym, przytulnym salonie, na kominku płonęły kolejne brzozowe polana, a rozdzierające ciemność nocy błyskawice oglądałem przez duże, zajmujące całą ścianę okno. Dlatego sami chyba rozumiecie, że choć nie narzekałem specjalnie na tygodniowy pobyt w Irlandii, to gdy przyszło planować kolejny wyjazd na foki optowałem za innym miejscem…
Maleńkie Seahouses nie przywitało nas zbyt optymistyczną pogodą. Nie, żeby było źle.
OSTATNI BASTION MAJÓW
Poranek nad Wyspą Flores. Powietrze zaraz rozgrzeje się do ponad czterdziestu stopni Celsjusza. Butla parzy w dłonie, a trzydziestostopniowa woda nie przynosi ukojenia. W powietrzu czuć zapach rozprzestrzeniającej się nieopodal dżungli po drugiej stronie jeziora i czegoś jeszcze… Ten zapach pochodzi z innych czasów, z innego świata. To zapach tajemnicy pozostawionej tutaj przez Majów, a my za chwilę wtargniemy do ich podziemnego świata, żeby poznać te sekrety.
PARK ARCHEOLOGICZNY BAIA
Ta historia rozpoczęła się dawno, bardzo dawno temu. W czasach, gdy całą Galię pokrywały gęste lasy przecinane tylko z rzadka rzymskimi drogami. Akwedukty i amfiteatry dopiero zaczynano budować, a chwałę Rzymu mąciła tylko jedna mała wioska. Niewielka osada, w której druid Panoramix mieszał swoje tajemne mikstury, a Obelix z Asterixem w przerwach pomiędzy sparingami z legionistami obżerali się pieczonymi dzikami.
FIDŻI
Królestwo rekinów
Przysłowie Zen mówi: „Rajski ptak ląduje tylko na dłoni, która go nie chwyta”. Bądź dobrym obserwatorem świata podwodnego, oglądaj uważnie, ciesz się tym co widzisz, ucz się i chłoń jak najwięcej. Współistniej, ale nic nie dotykaj, a doświadczysz o wiele więcej niż jesteś sobie w stanie wyobrazić…
Jestem w raju, w którym nie tylko ładuje baterie, ale i dwa zapasowe power banki. Fiji to najbardziej zielone, niezwykłe i odległe miejsce w jakim do tej pory byłam.
WYSPA LEMBEH
Okolica wyspy Lembeh jest od wielu lat znana biologom i nurkom z całego świata, wabi tysiącami niezwykłych gatunków zwierząt żyjących w tutejszych wodach. Uchodzi za światową stolicę makro, będąc tym samym mekką dla fotografów, chcących uwiecznić w kadrze mistrzów kamuflażu.
Według badaczy podmorskiej fauny i flory rejon ten charakteryzuje się największym zróżnicowaniem biologicznym na świecie i ustalono, że to właśnie w Cieśninie Lembeh występują kolonie niezwykle rzadkich morskich zwierząt.
TOYAPAKEH NUSA PENIDA
Kiedy ludzie pytają mnie, jakie jest moje ulubione miejsce nurkowe, trudno jest mi dać jednoznaczną odpowiedź. Mieszkam w Nusa Lembongan, małej wyspie na wybrzeżu Bali. Tutaj nurkowanie jest niesamowite, każde miejsce ma swoje własne piękno i zmienia się przy każdym następnym zanurzeniu.
W porze suchej (od kwietnia do października) mamy tu zimne prądy, w pozostałej części roku przychodzą prądy ciepłe. Prądy przynoszą ze sobą urozmaicone bogactwo ryb!
PALAU
Światowy bestseller nurkowy
Patrząc na Palau z lotu ptaka, widzi się kilkadziesiąt rozrzuconych zielonych punktów na tle ciemnobłękitnego oceanu. Ta grupa wulkanicznych wysp, położonych pomiędzy Filipinami, a wyspą Guam, należy do Stanu Mikronezji w archipelagu Karolinów. Nie ma tu spektakularnych wieżowców, kosmopolitycznych miast ani autostrad. Ten bajecznych świat położny na skrzyżowaniu Oceanu Spokojnego i Morza Filipińskiego posiada natomiast coś o wiele cenniejszego (nie zawsze docenianego w biegu życia) – walory o jakich trudno pomarzyć w innych zakątkach świata!
GALAPAGOS
Perła Pacyfiku
Kiedyś mój przyjaciel powiedział, że jak nie wyruszę w podróż, to przygoda mnie nie spotka. Od tamtej rozmowy upłynęło sporo czasu, a ja odwiedzałam wiele pięknych miejsc na świecie. Każde absolutnie wyjątkowe i niepowtarzalne. Jest jednak taki zakątek na Ziemi, który w sposób szczególny wpłynął na mnie i na sposób w jaki postrzegam świat. Miejsce nazywam doskonałym, Świętym Gralem, dziełem sztuki, białym krukiem... są to Wyspy Galapagos, należące do Ekwadoru.
BAJKAŁ...
Wyjazd zapowiadał się wspaniale. Wiecie, Bajkał. Najstarsze i najgłębsze (1642 metry) jezioro na naszym globie. No i jego położenie – w Republice Buriacji, w samym sercu rosyjskiej Syberii. Dla tych co niekoniecznie muszą nurkować w ciepłych wodach – bomba! Przygoda przez duże „P”.
Przedsmak tego, co mnie czeka miałem już na początku podróży. Rosjanie w przeciwieństwie do reszty świata nie projektowali swoich samolotów ze specjalnym uwzględnieniem ergonomii, więc trzysilnikowy TU-154 Aeroflotu nie miał nigdzie dość miejsca w kabinie, by przechować gdzieś moją skrzynkę Peli ze sprzętem foto.
KROKODYL W NATURZE
Rafa, piękne rybki, wszystkie barwy tęczy - najpiękniejsze widoki pod woda jakie możemy sobie wyobrazić! Ale ile razy można? Każdy doświadczony nurek szuka kolejnych wrażeń. Niektórzy idą w nurkowanie pod lodem, inni we wraki, jeszcze inni w nurkowanie techniczne i jaskiniowe. Ci, którzy dalej chcą obcować ze zwierzętami zwykle wybierają nurkowanie z rekinami. Z różnymi rodzajami żarłaczy można nurkować w klatkach. Z kilkoma innymi gatunkami można odważyć się i nurkować bez zabezpieczenia. Tzw. shark diving stał się w branży nurkowej symbolem nurkowania na adrenalinie. Jak już się „zaliczyło” wszystkie gatunki rekinów, chce się więcej takiego rodzaju doznań. Ale z jakimi gatunkami?
SAFARI
Czas się przyznać, jestem uzależniony...
Mam na imię Piotr. Mam 53 lata. Jestem uzależniony od safari nurkowych. Od piętnastu lat jestem w ciągu – mam na koncie ponad sto takich wyjazdów na Morze Czerwone - w roli przewodnika, instruktora i tour lidera. Ludzie wiedzą o moim nałogu. Pytają - kiedy jechać, w jaką trasę? Drążą temat choroby morskiej, badają, jak wygląda dzień na łodzi, sprawdzają czy są dania wegetariańskie i czy w Egipcie jest bezpiecznie.
DAHAB
Oaza spokoju i kapitalnych nurkowań
W rezerwacie jest 10 urokliwych miejsc nurkowych, pięknych i jedynych w swoim rodzaju. Nurkowania odbywają się z brzegu i niezależnie od doświadczenia po wodą, każdy nurek znajdzie coś dla siebie. Głębokości sięgają 70+ m (nurkowania techniczne wymagają bardziej złożonego planu), w zależności od lokalizacji mamy spokojnie opadające dno lub stromy spadek. Pod wodą znajdziemy bujne połacie i fiale raf koralowych, ławice różnorodnych ryb oraz większe okazy, jak żółwie i manty.
GRAN CANARIA
„Kontynent” w miniaturze
Dlaczego Gran Canaria? Skąd pomysł na Wyspy Kanaryjskie? Otóż założenia wyjazdu Były takie: w miarę blisko, egzotycznie i przystępnie cenowo.
Polecieliśmy pod koniec października. Trzeba było trochę się wygrzać, popływać w morzu i naładować akumulatory przed długą zimą bardziej północnej części Europy. Były z nami również osoby nienurkujące, dlatego miejsce docelowe powinno być atrakcyjne nie tylko nurkowo, ale i turystycznie.