porady i ciekawostki

#SERWIS #AUTOMAT ODDECHOWY

KIEDY SERWISOWAĆ AUTOMATY

Dekompresja to dla mnie normalna część każdego nurkowania. Jest jego najdłuższą częścią, zazwyczaj statyczną, a jeżeli wziąć pod uwagę, że większość moich nurkowań dzieje się w wodzie o temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, to koniec nurkowania kojarzę raczej „na chłodno”.  😉

Artykuł opieram na własnym samopoczuciu i doświadczeniach po 90 nurkowaniach na średniej głębokości 100 metrów. Niech cię nie zmyli to, że będę pisał o głębokich nurkowaniach, sprawa dotyczy każdego nurka, który zastanawia się nad ogrzewaniem elektrycznym. 

#DEKOMPRESJA #PORADY PRAKTYCZNE

ELEKTRYCZNA DEKOMPRESJA (ODCZUCIA I PRZEMYŚLENIA PRAKTYKA)

Dekompresja to dla mnie normalna część każdego nurkowania. Jest jego najdłuższą częścią, zazwyczaj statyczną, a jeżeli wziąć pod uwagę, że większość moich nurkowań dzieje się w wodzie o temperaturze poniżej 10 stopni Celsjusza, to koniec nurkowania kojarzę raczej „na chłodno”.  😉

Artykuł opieram na własnym samopoczuciu i doświadczeniach po 90 nurkowaniach na średniej głębokości 100 metrów. Niech cię nie zmyli to, że będę pisał o głębokich nurkowaniach, sprawa dotyczy każdego nurka, który zastanawia się nad ogrzewaniem elektrycznym. 

#mocz #oddawanie moczu #nawodnienie #siusiu

CHCE MI SIĘ SIKU... 

Sikasz bo dużo pijesz.
Dużo pijesz bo nie chcesz mieć DCS’a.
Czy wiesz po co sikać w czasie nurkowania?

Zacznijmy od picia.

Przed nurkowaniem powinieneś się nawodnić. Nie chodzi o wypicie butelki wody tuż przed wejściem do wody, ale utrzymanie wyższego poziomu nawodnienia przez kilka dni poprzedzających nurkowy weekend. 

Po co?

#Manometr #Rezerwa #Bezpieczeństwo

50 BAR / REZERWA. JAZDA BEZ TRZYMANKI
Na ile wystarczy mi rezerwa? 

Jak sprawdzić, czy mając strzałkę manometru na 50 barach przepłynę od jednej koparki do drugiej*?

Trochę to jak jazda samochodem z Warszawy do Gdyni. Czy po zapaleniu się rezerwy dojedziesz na miejsce jeżeli nawigacja pokazuje 100 km do celu? Nie interesuje mnie to bo zatankuję na najbliższej stacji paliw i jadę dalej!

W nurkowaniu kłopot polega na tym, że pod wodą raczej rzadko zdarzają się stacje ładowania butli. 

#Moc #Latarka nurkowa #Lumeny

1 MILION LUMENÓW
Całkowicie nowe latarki dla nurków

Najmocniejsze nurkowe latarki mają około 10 tysięcy lumenów, nowa latarka posiada ich 100 razy więcej. Ile jesteś w stanie zapłacić za taką latarkę?

Tak jak ty, jestem nurkiem. Nie znam się na technice świetlnej, nie jestem specjalistą od pomiarów światła – nie umiem zmierzyć ile to 1 tysiąc lumenów, a ile 8 tysięcy.

Nurkuję na tyle długo, żeby napisać o tym, jak wydawało mi się, że znam się na świetle, jak kupiłem kilka naprawdę mocnych i drogich latarek. 

#Automat nurkowy #Regulator #Octopus #Regulator oddechowy

FREEFLOW
Czyli jak korzystać ze swojego automatu

Przeczytaj ten krótki artykuł, a dowiesz się jak radzić sobie z kłopotami oddechowymi w czasie nurkowania.

UWAGA! Potrzebna będzie ci butelka z zakrętką, np. po soku, albo jakimś napoju gazowanym, maska nurkowa i rękawice. 

#Bojka #Procedury nurkowe #Bezpieczeństwo

PROCEDURY
Jak zostać lepszym nurkiem

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego po podaniu octopusa pokazujesz znak „wynurzenie”?

Dlaczego przed rozpoczęciem v-drilla najpierw sprawdzasz czy działa automat zapasowy?

Dlaczego przed nurkowaniem jaskiniowym mierzy się napięcie baterii w latarkach zapasowych?

Gdzie powstają nurkowe procedury – zapraszam do lektury. 

#Stage #Sidemount #Konfiguracja boczna

BUTLA BOCZNA CZYLI STEJDŻ (STAGE)
Jak zostać lepszym nurkiem? 

Stage, to dodatkowa butla, dopinana z boku nurka, a zabierana na nurkowanie z pojedynczą butlą lub twinem z 3 powodów: jako zbiornik gazu dennego, jako zbiornik gazu dekompresyjnego, jako zbiornik gazu do napełniania/zasilania dodatkowych urządzeń.

Jak dobrać jej wielkość? Dlaczego nurkowie rekreacyjni nie używają stage?

#Pas kroczny #Trym #Sprzęt nurkowy

PAS KROCZNY
Jak zostać lepszym nurkiem?

Pas kroczny jest standardowym wyposażeniem zestawów składających się z płyty i uprzęży, ale możemy go z powodzeniem zastosować w wielu klasycznych jacketach.

Zadaniem pasa krocznego jest utrzymywanie sprzętu na plecach w taki sposób, aby nie mógł się on przesunąć w kierunku głowy nurka. Inaczej mówiąc to czy pod wodą ustawimy się głową w kierunku powierzchni, albo w kierunku dna, nie może spowodować zmiany położenia sprzętu. 

REKLAMA
#Manometr #Butla nurkowa #Butla #Powietrze

MANOMETRY

Czy wiecie, że w czasie odkręcania zaworu butli nie należy odwracać manometru skalą (szybką) w dół?

Jeżeli w butli zostało mi 30bar, to czy jest tam na pewno 30bar?

Co to znaczy, że manometr ma klasę dokładności? 

#Zawory #Zawór

ZAWORY BUTLI NURKOWYCH
Wprowadzenie i wpływ na działania nurka 

Każda butla posiada jakiś zawór – kojarzymy go zwykle z chwilą, kiedy przygotowujemy się do nurkowania, trzeba odkręcić (otworzyć) zawór, bo konieczna jest kontrola sprzętu oraz, z zakończeniem nurkowania, kiedy zawór trzeba zamknąć, bo sprzęt chcemy zdemontować.

Czy istnieje jakiś powód, dla którego powinniśmy wiedzieć coś więcej o zaworach w butlach do nurkowania? 

#Kobieta nurek

JAKIM NURKIEM JEST KOBIETA? 

Dwadzieścia lat nauczania nurkowania, nauczyło mnie, że dobrze wyszkolone kobiety są lepszymi nurkami od mężczyzn.

Są bardziej skoncentrowane kiedy się uczą, zazwyczaj jasno komunikują swoje potrzeby, dobrze oceniają ryzyko i… nie mają najmniejszego problemu z tym, aby powiedzieć, że czegoś nie zrobią bo nie potrafią, albo się boją. (...)

W dzisiejszym artykule postaram się przedstawić kilka spraw, które mogą spowodować, że paniom będzie się nurkowało lepiej. 

#Latarka #Dobre światło

JAK WYBRAĆ LATARKĘ NURKOWĄ?

Każdy z nas słyszał o tym, że któraś z latarek jest najlepsza.

Nie mając specjalistycznej wiedzy, często ulegamy reklamie opartej na „NAJ”: najwięcej lumenów, najwięcej watów, najjaśniejsza.

Początkujący mogą sądzić, że skoro coś ma 10000 lumenów, to jest lepsze od tego co ma ich 1000. Tymczasem to fałszywy trop. 

#Płetwy #Fins #Kontrola pływalności

PŁETWY POWERJET MIĘKKIE SF ORAZ TWARDE HD

Właściwie dobrane płetwy nie tylko wpłyną na zmniejszenie zużycia gazu o blisko 30%, ale także spowodują znaczącą poprawę zwrotności, kontroli szybkości poruszania się i bezpieczeństwa w czasie nurkowań u niemal każdego nurka. Przeczytaj więcej, aby dowiedzieć się czy jesteś w grupie nurków, którzy skorzystają na doborze płetw.

Tak, to prawda: początkujący nurek może znacznie poprawić poziom swoich umiejętności wymieniając płetwy. Jak to zrobić?

#Nurek techniczny #Komfort #Bezpieczeństwo

PRZYDATNE RADY I TRIKI DLA POCZĄTKUJĄCYCH NURKÓW TECHNICZNYCH

Zaraz zaraz…

Jestem nurkiem rekreacyjnym to co? Mam nie czytać?

Zdecydowanie czytaj. Zdobywanie wiedzy i umiejętności nurkowych to w niewielkiej części uczestnictwo w kursach. To, co buduje komfort i bezpieczeństwo pod wodą, to żmudne treningi i udział w ciekawych nurkowaniach pozwalających sprawdzić i wykorzystać zdobyte umiejętności. (...)

Słuchaj, podglądaj, pytaj – ucz się nurkowania od nurków!

Unikaj instruktorów, którzy twierdzą, że... 

#Automat nurkowy #Automat oddechowy

AUTOMAT ODDECHOWY, cz. II
Odczarowywanie mitów

Jeżeli automat bez zabezpieczonego przyłącza  wpadnie mi do wody to grozi mi nurkowy koniec świata (zwykle przyłącze ma postać „śruby” którą wkręcamy w zawór butli)?

Czy przebicie membrany suchej komory jest niebezpieczne?

W drugiej części artykułu o automatach oddechowych przeczytacie m.in. o tym dlaczego zalanie automatu nie stanowi żadnego problemu, a przedziurawienie membrany suchej komory może podnieść bezpieczeństwo nurkowania… 

#Automat nurkowy #Automat oddechowy

AUTOMAT ODDECHOWY, cz. I

W 2014 roku została przygotowana, a później wprowadzona nowa norma dotycząca wymagań stawianych automatom nurkowym. W porównaniu z poprzednią EN250, stawia ona większe wymogi związane z łatwiejszym oddychaniem (mniejsza praca oddechowa) również kiedy z automatu korzysta 2 nurków. Spowodowała ona, że wielu producentów musiało mocno zweryfikować swoje wyroby. Z rynku zniknęły niektóre modela automatów zarówno mniej, jak i najbardziej znanych producentów. W ich miejsce pojawiły się nowe, spełniające mocno rygorystyczne wymagania normy, a więc poprawiające komfort naszego oddychania pod wodą. 

#Kaptur nurkowy #Kaptur #Ochrona termiczna

NURKOWY KAPELUSZ

Czy bardzo gruby kaptur jest najlepszy na zimną wodę?

Czy możliwe jest, że w piance kaptur bardziej „grzeje” niż w suchym skafandrze?

Na co zwracać uwagę przy doborze kaptura?

Kaptur jest ważnym elementem naszego nurkowego wyposażenia. Jego znaczenie bywa jednak technicznie nie do końca jasne. Jego działanie jest bardzo podobne do działania mokrego skafandra, czyli popularnej pianki.

Grubość pianki jest istotna, ale od pewnego momentu okazuje się, że dużo istotniejsze jest to ile zimnej wody wpływa na bieżąco pod piankę! 

#Bojka #Oznaczenie #Bezpieczeństwo

NA BOJOWO

Na łamach Perfect Diver mogliście już przeczytać o komunikacji podwodnej przy użyciu światła. Teraz czas na telefon na powierzchnię!

Bardzo dosłownie potraktują to osoby zajmujące się pracami podwodnymi, które przez cały czas pobytu pod wodą połączone są z operatorem na powierzchni specjalnym przewodem. Umożliwia to swobodną komunikację w obydwie strony tak, jak w czasie rozmowy telefonicznej. Inną opcją są systemy łączności bezprzewodowej, których używają niektórzy nurkowie. Jednak najpopularniejszą, najczęściej wykorzystywaną przez niemal wszystkich nurków formą komunikacji z powierzchnią jest bojka nurkowa.

Czy każdy nurek powinien używać bojki? Jaki wybrać kolor? Kiedy użyć bojki? 

#Nóż nurkowy #Cięcie #Bezpieczeństwo #Sieci widmo

PODWODNE RŻNIĘCIE

Zastanawialiście się kiedyś do czego potrzebny jest nurkowi nóż?

Zapewne macie kilka pomysłów.

30 cm długości, z ostrzem zaopatrzonym z jednej strony w ostre zęby działające jak piła, a na końcu rękojeści stalowy „młotek”? Całość wyposażona w solidną gumową pochwę do mocowania w okolicach łydki.

Zanim zaczniecie się szerzej uśmiechać, trochę historii, która po części odczaruje ten skądinąd kawał nurkowego wyposażenia. 

#Konfiguracja #Konfiguracja nurkowa #Trym

KONFIGURACJE SPRZĘTOWE, cz. IV
Dodatek specjalny – techniczny trening dla nurków przygotowujących się do akcji ratowniczych

Istnieją 2 sposoby na to, aby zadowolenie z używania systemu modularnego było jeszcze większe: jego dokładne dopasowanie do swojej sylwetki i potrzeb, poznanie funkcji „specjalnych”.

Funkcje specjalne to temat dzisiejszej, ostatniej części poświęconej konfiguracjom sprzętowym. Dowiemy się o: położenie d-ringów, technice wpinania i wypinania karabinków, zakładaniu i zdejmowaniu systemu modularnego.

#Konfiguracja nurkowa #Trym #Konfiguracja

KONFIGURACJE SPRZĘTOWE, cz. III
Dopasowanie uprzęży

Zamocowana na plecach nurka butla powinna tworzyć z nim całość. Poruszać powinna się tylko wtedy i dokładnie tak, jak porusza się nurek.

Najprościej kontrolować pływalność jest wtedy, kiedy mamy pod kontrolą wszystkie elementy naszego sprzętu. Poruszająca się w górę i dół lub na boki butla przeszkadza w kontrolowaniu pływalności i pozycji nurka tak pod wodą jak i na powierzchni. Co ważne, dotyczy to także nurka, który potrzebuje pomocy. Ratownik zadziała sprawniej, jeżeli sprzęt będzie stabilizował poszkodowanego w przewidywalny sposób.

#Latarka #Światło #Moc

ŚWIATŁO POD WODĄ
Jak dobrać latarkę? (komunikacja, DPV, dokumentowanie) 

Najczęstszą formą rozwoju świadomej komunikacji przy użyciu światła pod wodą jest przejście przez 3 kolejne etapy komunikowania się:

1. Świecenie latarką na pokazywany dłonią znak nurkowy

2. Kręcenie latarką kółka (ok) oraz szybkie poruszanie (potrzebuję pomocy)

3. W pełni świadoma komunikacja wykorzystująca światło nie tylko do przekazywania konkretnych informacji, ale przede wszystkim do zwiększenia swobody pod wodą.

#Konfiguracja nurkowa #Konfiguracja #Trym

KONFIGURACJE SPRZĘTOWE, cz. II

Jedną z najważniejszych cech konfiguracji „backmount” (butla lub butle zamocowane na plecach) jest jak największa stabilność butli utrzymana w każdej pozycji nurka.

Wyobraźmy sobie nurka, który pod wodą chce ustawić się głową w dół, albo wykonać obrót wokół własnego, poziomo ustawionego ciała (takie umiejętności przydają się wewnątrz ciasnych wraków). Jeżeli konfiguracja jest dobrze dobrana i dopasowana, to nie będzie z tym żadnego problemu. Czyli sprzęt nurka będzie się poruszał z nim tak, jakby stanowili jedną całość. Jeżeli natomiast butla na plecach będzie się przesuwać, będzie to wpływało nie tylko na komfort, ale w dużej mierze także na bezpieczeństwo nurkującego. 

#Konfiguracja nurkowa #Konfiguracja #Trym

KONFIGURACJE SPRZĘTOWE, cz. I

Zarówno elementy sprzętu, jak i techniki nurkowania powtarzają się w różnych zestawieniach tworząc różne konfiguracje i procedury sprzętowe. W kilku następnych artykułach opiszemy sprzęt i procedury tak, aby każdy nurek mógł dopracować swoją, perfekcyjną konfigurację.

Miejsce zamocowania butli na nurku mówi o podstawowej nazwie jego konfiguracji sprzętowej. I tak butle zamocowane na plecach to backmount, z boku to sidemount, pchane przed nurkiem to nomount, a mocowane z przodu, tak jak np. wojskowe rebreathery to frontmount.

Dodatkowo, każdy z nas czy to ze względu na przynależność organizacyjną, czynności wykonywane pod wodą,  czy własne upodobania, doposaża swoją podstawową konfigurację w różne elementy sprzętu. 

#Trym #Dekompresja #Bezpieczeństwo

DEKOMPRESJA PRAGMATYCZNA, cz. II (wiedza dla początkujących i średniozaawansowanych)

Dekompresja pragmatyczna to prosty sposób na realizację planu dekompresyjnego łatwego do zapamiętania, a opartego na wcześniejszej kalkulacji. Aby bezpiecznie wynurzać się w ten sposób będziemy potrzebować: głębokościomierza  – będzie nam prościej jeżeli urządzenie pozwoli nam na restart średniej głębokości; czasomierza – przydatny jest prosty stoper włączany niezależnie od płynącego czasu nurkowania; programu dekompresyjnego; instruktora, który stosuje dekompresję pragmatyczną w czasie swoich nurkowań...

#Dekompresja #Bezpieczeństwo

DEKOMPRESJA PRAGMATYCZNA, cz. I (wiedza dla średniozaawansowanych)

Jak w praktyce wygląda dekompresja pragmatyczna? Dekompresją kończy się każde nurkowanie. Sposób jej realizacji zależy od wiedzy, umiejętności i doświadczenia nurka: od realizacji dekompresji w formie pojedynczego przystanku i przeprowadzenia jej dalszej części na powierzchni (tzw. nurkowania bezdekompresyjne), obserwacji i realizacji wskazań komputera, przez wynurzanie bazujące na rozpisanym planie tzw. „runtime”, po płynne dostosowanie wcześniej wygenerowanego planu do rzeczywistych warunków panujących pod wodą. 

#Sidemount #Stage #Konfiguracja boczna

SIDE MOUNT
Czy warto? Jeżeli w ogóle tak, to jak zacząć?

Konfiguracja side mount zyskała ostatnimi laty sporą popularność. Nie oszukujmy się – głównie za sprawą producentów sprzętu nurkowego - pojawiła się nowa nisza na produkcję kolejnego towaru na sprzedaż, więc ruszył marketing i reklama. Życie…

Federacje nurkowe wydające certyfikaty zachowały się tak samo - czyli rynkowo. No i mamy już teraz pakiet: ogólnie dostępny sprzęt i szkolenia. Lepsze i gorsze… 

#Kolorowe węże #Bezpieczeństwo

DLACZEGO NIE WARTO STOSOWAĆ RÓŻNYCH KOLORÓW (WĘŻY) DO OZNACZANIA GAZÓW?

Jeżeli do oznaczenia gazu posłużysz się kolorem węża, to system taki przestanie działać krótko po zanurzeniu. Używanie kolorowych elementów pod wodą jako oznaczeń w procedurach krytycznych jest niebezpieczne z powodu zmiany tego jak ludzkie oko postrzega kolory wraz ze zwiększającą się głębokością. Użycie kolorowego węża jako sposobu na oznaczenie gazu może spowodować spore wątpliwości w momencie, kiedy będziesz potrzebował pewności czy wybrałeś właściwy gaz.