słodka woda
DOMEK NA JEZIORZE GŁĘBOKIM
Jest takie miejsce na wodzie, w którym możesz poczuć się jak VIP i mieć je tylko i wyłącznie dla siebie!
Domek na Jeziorze Głębokim. Z własnym pomostem i tarasem, z własnym zejściem do czystej wody. Z miejscem noclegowym dla 4 osób, z w pełni wyposażoną kuchnią, z własną łazienką i klimatyzatorem.
Z zakazem wchodzenia osób postronnych.
Okoliczności przyrody Jeziora Głębokiego, szum delikatnego wiatru, tafla jeziora, która ukołysze Cię do snu. Masz to na wyciągnięcie ręki, wystukanie kilku cyfr na ekranie smartfona, dogadanie terminu i ceny i masz TO!
NURKOWA WIELKA BRYTANIA
Chepstow
W dzisiejszym numerze zapraszam Was do National Diving & Activity Centre (NDAC) położonym w południowo wschodniej części Walii.
Niestety opisywane przeze mnie miejsce nie jest już dostępne do nurkowania. Mam nadzieję, że z biegiem czasu się to zmieni. Chciałem tę informację zostawić na koniec, jednak doszedłem do wniosku, że i tak się domyślicie ze względu na czas przeszły, którego używam… Mimo wszystko zachęcam do lektury, która wprowadzi Was w historie miejsca, które aktualnie owiane jest mgłą tajemnicy, a działalność tam prowadzona stanowi dobre tło do scenariusza filmu science-fiction.
JEZIORO NIEDACKIE
Najlepiej, jeśli na własnej skórze stwierdzimy, jak pięknie jest nad Jeziorem Niedackim. Zarówno nad, jak i pod wodą. Warto spojrzeć na walory okolicy i jej cuda natury. Są nimi niewątpliwie obrzeża Borów Tucholskich, malownicze łąki, i wiele innych.
Nurkowanie jest jednym ze sposobów spędzania wolnego czasu w naturze. Oddychając pod wodą możemy podziwiać litoral zbiornika wodnego, zwierzęta zamieszkujące akwen, ale przede wszystkim możemy zawisnąć w toni i poczuć wolność ptaków szybujących po niebie.
KAMIENIOŁOM HORKA
Alle klar (?)
Saksonia obfituje w piękne miejsca nurkowe, a przez swoje atrakcyjne położenie, jest częstym wyborem nurków z Polski. Wiele znanych kamieniołomów, jak Wetro (opisywany przeze mnie w 25 numerze Perfect Diver), Prelle czy Wildschutz, ustępuje niewątpliwie swoją popularnością Horce, zwanej perłą Łużyc. Położona jest ona ok. godzinę drogi autostradą A4 od granicy polsko-niemieckiej w Jędrzychowicach, więc z Dolnego Śląska odległość jest bardziej niż akceptowalna.
NURKOWA WIELKA BRYTANIA
Stoney Cove
Stoney Cove jest wyrobiskiem kopalnianym i swego czasu pozyskiwano tam granit. Od lat 60 ubiegłego wieku miejsce to jest wykorzystywane przez nurków. To tutaj swe pierwsze kroki stawiali pionierzy nurkowania. Następnie utworzono tu placówkę szkolącą nurków komercyjnych do pracy na platformach wiertniczych, znajdujących się na Morzu Północnym.
CZARNOGŁOWY
Jest rok 1759. Mieszkańcy wsi Zarnglaff (Czarnogłowy) zaczynają pozyskiwać kredowe złoża wapnia. Jak się później okazuje złoża te są bardzo pokaźne. Mieszkańcom wsi dzięki wydobyciu żyje się coraz lepiej. Ta dobra passa trwa ponad 200 lat. Dzisiaj wieś, o której wzmiankowano po raz pierwszy w 1380 roku i była starym lennem rodu vao Flemming, jest spokojna i zamiast kopalni ma jezioro...
KAMIENIOŁOM WETRO
Wetro - jeden z Saksońskich kamieniołomów, znajdujący się niecałe 30 min jazdy od przejścia granicznego Jędrzychowice-Ludwigsdorf, w miejscowości Sproitz. Akwen jest stosunkowo duży, bo rozciąga się na niemal pół kilometra długości oraz 140 m szerokości. Jest to miejsce niebywale urokliwe, ponieważ kamieniołom porośnięty jest drzewami wzdłuż linii brzegowej, co w sposób naturalny przyczyniło się do wyznaczenia terenu pod bazę nurkową oraz miejsca dla płetwonurków.
JEZIORO NIEDACKIE
To jezioro rynnowe i jest perełką w skali Polski. Znajduje się na Kociewiu, w Gminie Zblewo, na północnym krańcu Borów Tucholskich. Jest idealnym miejscem, by spróbować nurkowania i niesamowitym miejscem dla nurków lubiących płytki litoral i zamieszkujące w nim zwierzęta.
I choć w jeziorze możemy zanurkować na głębokość od 0 do 30 m, to ogromna większość nurków nie przekracza 5 m głębokości. Bo od wiosny do późnej jesieni jest tu wręcz zatrzęsienie ryb.
KAMIENIOŁOM KAMYKI
Wraz z Damianem postanowiliśmy odwiedzić kolejny, mniej znany zbiornik wodny. Płetwy poniosły nas w stronę Głuszycy Górnej (Polska), do starego kamieniołomu melafiru.
"Kamyki", bo tak brzmi nazwa kamieniołomu, zaczął funkcjonować najprawdopodobniej na początku XX wieku pod szyldem firmy Krause & Co. Położony jest na 585 m n.p.m., a jako datę jego zamknięcia podaje się lata 70, XX wieku.
Dojazd pod sam akwen nie należy do trudnych, prowadzi do niego wąska asfaltowa droga, praktycznie wprost nad brzeg.
JEZIORO NIEDACKIE
Niedack to jezioro rynnowe, które znajduje się na północnym krańcu Borów Tucholskich, w powiecie starogardzkim. To, co możemy zobaczyć pod wodą zdecydowanie zachwyca. Dno porośnięte jest bujną roślinnością, przez co ogromny obszar jeziora to piękne zielone łąki, wśród których skrywają się słodkowodne organizmy podwodne. Pod wodą możemy zobaczyć między innymi szczupaki pospolite, które dadzą nam się dokładnie obejrzeć i sfotografować. W trakcie jednego nurkowania średnio możemy podziwiać ich około 10.
WIRUS HEMMOOR
Ci, którzy uprawiają nurkowanie, prędzej czy później natkną się na centrum nurkowe Kreidesee, w miejscowości Hemmoor, w Dolnej Saksonii, które już kilkakrotnie zostało uznane za najlepsze centrum nurkowe w Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W latach 1862-1976 wydobywano tu kredę do produkcji cementu i wykopano dół, który po wyłączeniu pomp w ciągu sześciu lat wypełnił się krystalicznie czystą wodą źródlaną. W ten sposób w 1982 roku powstało Kreidesee. W roku 1986 fabrykę rozebrano, a jezioro miało zostać przekształcone w składowisko czerwonego błota...
BUDYŃ
Poszukując ciekawych miejsc, które zaskoczą nas pod wodą czymś zupełnie nowym wybieramy się w najodleglejsze rejony Europy i świata. A gdybym ci powiedział, że tuż obok granicy z Polską znajduje się jezioro z wieloma ponad 100 letnimi wrakami drewnianych barek i niespotykanymi formacjami skalnymi w kształcie wąwozów? To wszystko okraszone widocznością przekraczającą zwykle 10 m. Zainteresowany? Przedstawiam więc Jezioro Werbellinsee i jego tajemnice.
JEZIORO GŁĘBOKIE KOŁO MIĘDZYRZECZA
Jezioro Głębokie (pow. 125 ha, dł. 2280 m, szer. 825 m, maks. głęb. 25,4 m), to jedno z bardziej interesujących jezior Pojezierza Lubuskiego. Zajmuje północną, bezodpływową część polodowcowej rynny, która ciągnie się południkowo od wsi Rojewo poprzez wioski i osady Głębokie, Św. Wojciech, aż do Kęszycy. Głębokie reprezentuje klasyczny typ jeziora zamkniętego – bez dopływu i odpływu powierzchniowego. Jest to największe bezodpływowe jezioro Ziemi Lubuskiej.
KAMIENIOŁOM KANTYNA
Pierwszy dzień września. Pogoda nie dopisała. Było ponuro i deszczowo, ale… chęć wyjazdu i poznania nowego miejsca przeważyła bezsprzecznie.
Wraz z Łukaszem, postanowiliśmy wybrać się i poznać całkiem dziki akwen i teraz mogę przyznać, że również mroczny.
Ten dawny kamieniołom, gdzie wydobywany był granit, jest teraz opuszczonym wyrobiskiem, którym zawładnęła przyroda. Wyrosły drzewa, zalały go wody opadowe i gruntowe. Na pionowych, wystających z wody ścianach, zaobserwować można ciekawe systemy spękań.
RUMMU
Rummu w Estonii to zalana dawna postowiecka kolonia karna i kamieniołom. Gdy zakończono wydobycie i pompy przestały działać, wyrobisko wypełniło się wodą, tworząc niezwykłe turkusowe jezioro o wspaniałej przejrzystości z zatopionymi budynkami, fragmentami murów, konstrukcjami, maszynami i drzewami. Od wielu lat miejsce to kusi nurków, żadnych ciekawych podwodnych widoków.
KAMIENIOŁOM W UZHGOROD (Ukraina – Zakarpacie)
O Ukrainie i jej akwenach nie słyszymy na co dzień w tematyce popularnych kierunków nurkowych. O ile Morze Czarne i zatopione w nim wraki są odwiedzane przez nurkowych turystów, o tyle jeziora i kamieniołomy są nadal bardzo mało znane. Kolejny raz przekonaliśmy się, że są to miejsca interesujące i niecodzienne :)
Skąd pomysł zanurkowania w ukraińskim kamieniołomie?
HEMMOR
czyli jak Niemcy straszą standardami
My Polacy mamy ewidentnie problem z tym, że ktoś nam coś narzuca, każe, wymusza. Wynika to oczywiście z historii naszego wspaniałego kraju i sąsiednich mocarstw, których polityka i działania, niewątpliwe odcisnęły piętno na naszej tożsamości. Gdzieś głęboko pod skórą, nawet dziś, w XXI wieku i wolnej Polsce, jak ktoś nam coś każe, to zadajemy sobie pytanie – czy aby na pewno trzeba się zastosować do tego wymogu…?
Kilka lat temu zrealizowałem udaną wyprawę w okolice niemieckiego Drezna, żeby zeksplorować nurkowo tamtejsze, zalane wodą kamieniołomy. W Polsce mamy w sumie 3, no teraz 2, takie popularne obiekty (Jaworzno i Piechcin), natomiast w Niemczech jest tego prawdziwy urodzaj.
HAŃCZA
Najgłębsze jezioro Polski
Gdzieś daleko od centrum Polski, daleko od miejskiego życia, bronione serpentynami dróg, leży najgłębsze jezioro kraju - Jezioro Hańcza. Rozlało się w głębokiej polodowcowej rynnie wciśniętej pomiędzy wzgórza. Otoczyło się lasami oraz łąkami wtapiając się w pejzaż regionu.
Naszym celem jest Błaskowizna, mała wioska leżąca na wschodnim brzegu jeziora. To tu znajdują się wszystkie bazy nurkowe oraz miejsca, w których można wejść do wody. Jadąc tu pierwszy raz warto skorzystać ze wskazań nawigacji satelitarnej GPS, szczególnie na ostatnim odcinku trasy, zredukuje to do minimum nadprogramowe zwiedzanie pięknych krajobrazów Suwalszczyzny.