sprzęt

#Bare #ExoWear #Izolacja #Odzież termoaktywna

BARE EXOWEAR 

Nurkowanie, bez względu czy w ciepłym Egipcie, czy dalekich i bardziej rześkich Lofotach, wymaga od nas szeroko rozumianego przygotowania się do zaplanowanej, wodnej przygody. Bo przecież na pogodę, siłę wiatru i zmienność temperatury wody, nie mamy wpływu.

Przecież chodzi o to, by jak najdłużej bawić się w wodzie, by samemu decydować, w którym momencie kończymy i idziemy na pyszną kolację lub obiad. Chodzi o to, by być tak przygotowanym, by zastane warunki nie decydowały za nas i nie skracały nam przyjemności pływania Sup’em, surfowania, zwykłego pływania w zestawie ABC, nurkowania, kajakowania, czy innych sportów wodnych. 

#Key Can #Pojemnik na klucze

KEY CAN
Pojemnik na klucze 

Gustowne  i bardzo trwałe, a do tego totalnie nieprzemakalne zamknięcie na kluczyki waszego samochodu.

Wykonane z aluminium anodyzowanego (plus dekle z tworzywa) w kolorze czarnym. Zamknięcie to charakteryzuje niewielka wyporność, jest to zaledwie 0,2 l i dodatnia pływalność +40 g

Niesamowita wytrzymałość, nawet do 400 m głębokości zapewne nie będzie wam potrzebna :)

#CCR w samolocie #Rebreather #Podróże

CCR W SAMOLOCIE 

Polecieliśmy do Dahab z Warszawy. Na przykładzie tego wyjazdu opiszę Wam jak przygotować się do podróżowania z Rebreatherem. 

Wybraliśmy lot liniami Enter Air z Warszawy do Sharm El Sheikh. Standardowy bagaż to rejestrowany 20 kg i kabinowy 5 kg. Ciężko będzie się spakować z Rebreatherem :)

Jesteśmy zmuszeni wykupić dodatkowy bagaż, na sprzęt nurkowy z limitem 32 kg (koszt 300 zł w obie strony). Okazało się, że przy Hollis Prism 2, te 32 kg to aż nadto. 

#Ocieplacze #Komfort termiczny

OCIEPLACZE 

Wybór ocieplacza jest jednym z 3 kroków nurkowania „na sucho”.

Właściwa kolejność zakupów to: 1. Bielizna, 2. Ocieplacz, 3. Skafander

Zarówno bielizna jak i ocieplacz muszą się zmieścić (oczywiście wraz z nurkiem ;) do skafandra, co istotniejsze, nurek musi być w tym skafandrze bezpieczny. 

#Decathlon #Tani sprzęt nurkowy

PODWODNY DECATHLON

Po długich rozmowach z marką Decathlon uznaliśmy, że nie będziemy testować tylko jednego z produktów, który znajduje się w kategorii nurkowanie. Artykuł i test musi zawierać informacje, które dla naszych czytelników oraz osób rozpoczynających przygodę z nurkowaniem będą odpowiedzią kompleksową, w odniesieniu do całego zestawu osprzętu potrzebnego do nurkowania i tak właśnie zrobiliśmy. 

#Ortolan #Komora dekompresyjna

SAMOBIEŻNA KOMORA DEKOMPRESYJNA ORTOLAN 

Na zaproszenie Centrum Szkolenia i Techniki Nurkowej Akwanauta w Toruniu mieliśmy okazję zobaczyć i doświadczyć sprężenia oraz porozmawiać z właścicielami Panami Andrzejem Denisem i Szymonem Denisem o… no właśnie, komorze dekompresyjnej i to mobilnej!

Mowa bowiem o samobieżnej komorze dekompresyjnej ORTOLAN na podwoziu samochodu Star 266. Choć historycznie to sprzęt z minionej epoki, to egzemplarz, którym dysponuje klub Akwanauta Toruń jest wręcz perełką… 

#Suchy #Skafander #Komfort termiczny

SUCHY

Gdy chcemy zainwestować w skafander suchy – to przede wszystkim chcemy, by był suchy od wewnątrz i to po wyjściu z wody. Wybór skafandrów jest spory, ale ilu producentów tyle opinii na ich temat. Łatwiej, pozornie, decydować się na zakup konkretnej marki, gdy jest to już nasz drugi czy kolejny suchar.

 W poniższym tekście nie chcę skupiać się na instruktorach i osobach, które robią kilkaset nurkowań rocznie, ani na osobach pracujących w trudnych warunkach. Sporo nurkuję, rozmawiam z ludźmi zawodowo związanymi z nurkowaniem, wiem, że w ich przypadku zazwyczaj pojawiają się dodatkowe wymagania co do konstrukcji suchego, co w efekcie ma wpływ na końcową cenę produktu i jego funkcjonalność. 

#Mokry skafander #Neopren #Pianka #Komfort termiczny

JAK WYBRAĆ SKAFANDER MOKRY (PIANKĘ)?

Co powoduje, że mokry skafander jest „ciepły”?

Jak dobrać mokry skafander do intensywnych nurkowań instruktorskich?

Które cechy skafandra pozawalają używać go w konfiguracji z uprzężą i płytą?


Mokry skafander będzie zapewniał duży komfort cieplny, jeżeli będzie bardzo dokładnie przylegał do ciała nurka w kilku kluczowych miejscach: na nadgarstkach, blisko stóp przy kostkach, wokół szyi nurka

Jak to się dzieje, że skafander jest ciepły?... 

#Rebreather #Prism2

DLACZEGO WARTO NURKOWAĆ Z PRISM 2? 

Nick Hollis wyjaśnia

PRISM 2 jest prostym, niezawodnym rebreatherem, którego można używać do wszystkich typów nurkowania – od płytkich nurkowań z kamerą, po głębokie nurkowania eksploracyjne. Właściciele P2 są cichymi odkrywcami podwodnego świata.

Na moim ostatnim safari nurkowym (w epoce przed Covid 19) na łodzi było wiele rebreatherów różnych producentów, w tym kilka PRISM2. Nurkowie zauważyli, że PRISM2 był jednym z niewielu rebreatherów, który zawsze działał niezawodnie i ci, którzy go używali nigdy nie musieli odwoływać nurkowania.

Tekst sponsorowany#Maska #Parowanie

HAYNE MIST

Ten, kto kupił nową maskę nurkową albo  okulary do pływania lub freedivingu wie, co znaczy zaparowana szyba lub szkła. Jak sobie z tym radzimy? Patentów jest wiele: można napluć, zalać płynem do mycia naczyń, opalić zapalniczką… Ale można też zrobić to skutecznie i – bezpiecznie! Dlatego postanowiliśmy przetestować produkt z branży optycznej – płyn przeciw parowaniu soczewek okularowych. Tak trafiliśmy na ciekawy produkt z branży optycznej – HAYNE MIST.

Poręczny, 15-mililitrowy spray, który ma być ratunkiem dla nurków i pływaków. Płyn, który chroni przed zaparowaniem i delikatnie czyści soczewki okularowe jest do kupienia w najlepszych salonach optycznych w Polsce...

#Garmin #MK2i #Komputer

9 I PÓŁ TYGODNIA Z MK2i

MK2i to topowy model drugiej edycji komputerów nurkowych oferowanych przez firmę Garmin. Alternatywą dla MK2i jest okrojona z niektórych funkcji i materiałów wersja MK2. Okrojona nie znaczy zła. Po prostu nie każdy potrzebuje tytanowej koperty czy współpracy z bezprzewodowym transmiterem. Do testów dostaliśmy MK2i, z szafirowym szkłem oraz tytanową obudową z diamentopodobną powłoką węglową. Po testach sprzęt nie miał śladów zużycia, zadrapań na kopercie więc w tym zakresie Garmin trzyma poziom. 

#Donatello #Komputer #Cressi

DONATELLO
Prosty i niezawodny komputer firmy Cressi

Donatello to nowy komputer nurkowy i free divingowy firmy Cressi Sub, zaprojektowany i produkowany we Włoszech został wprowadzony na rynek w 2020. 

Elegancki wyraz prostego, funkcjonalnego designu i pozycja obowiązkowa dla nurków rozpoczynających ten sport i dla tych, którzy „po prostu chcą nurkować”. Całkowicie modułowy, wytrzymały komputer z szerokim wyświetlaczem UFDS, który zapewnia łatwość nawigacji i dostępu do menu komputera.

#Kamizelka grzewcza

KAMIZELKA GRZEWCZA FIRMY NORTHERN DIVER

Elektryczne ogrzewanie nurka jest już standardem w krajach, gdzie temperatura wody często spada poniżej 9 stopni Celsjusza, nie mówić już o nurkowaniach podlodowych lub głębokich, gdzie temperatura wody może wynosić 3-4 stopnie C. Na rynku dostępne są różne rozwiązania związane z ogrzewaniem elektrycznym, z zewnętrznymi akumulatorami.

Prezentujemy Wam propozycję firmy Northern Diver kamizelkę grzewczą z wewnętrznym akumulatorem. Kamizelka została zaprojektowana i wyprodukowana z myślą o komforcie nurka. 

#Komputer #Oceanic

ELEGANCKO I PRAKTYCZNIE
Komputery Oceanic

Jest łatwy w obsłudze, a potrzebne w czasie nurkowania wskazania są widoczne bez wielokrotnego klikania. Ponadto Oceanic chce, byśmy skupili się na podziwianiu podwodnego świata, wraków i wszelkich cudów natury. (...) Patrząc i używając komputera nurkowego Oceanic Veo 4.0 zauważymy większy rozmiar cyfr i o aż 20% cieńszy profil obudowy. Te dwie cechy powodują, że czujemy się bardziej komfortowo. W Veo 4.0 został zainstalowany, opatentowany Dual AlgorytmTM. Posiada 4 tryby pracy i jest przygotowany na 3 gazy.

#Skafander suchy

SUCHY SKAFANDER Kallweit GmbH

Skafander suchy, Model XFT-Xtreme, został zaprojektowany specjalnie dla nurków technicznych. Dlatego w tym przypadku Xtreme oznacza również „ekstremalny”. Przy doborze materiałów wykorzystano tylko te najlepsze, zapewniajac użytkownikowi swobodę ruchów. Wysoce elastyczny Octolaminat® jest wzmocniony w najbardziej newralgicznych punktach (na kolanach, w kroku, na pośladkach, w górnej części ciała i ramionach) odpornym na ścieranie kevlarem. 

#Komputer #Ratio

KOMPUTERY RATIO

Ratio to włoska marka komputerów posiadająca szeroki wachlarz różnych modeli komputerów przewidzianych dla nurków zarówno rec jak i tec. Łącznie jest to aż 11 różnych modeli komputerów. Wiedziałeś o tym? A do tego mają jeszcze zegarki!

Co oferują? Ratio dają możliwość obliczania parametrów nurkowania w trybach Air / Nitrox Gauge / Freedive /CCR / CCR + Sensor Board, a do tego obsługują od 3 do 10 różnych mieszanek gazowych (można je zmieniać podczas nurkowania).

#Kamera #Paralenz

KAMERA PARALENZ

Paralenz jest firmą produkującą sprzęt do nurkowania najwyższej jakości. Wszystko co wyjdzie z linii produkcyjnej jest zawsze testowane przez nurków z całego świata, którzy na bieżąco dzielą się uwagami, przez co każdy produkt jest niemal doskonały. Ich głównym mottem jest „Made by divers for divers” co oznacza „Stworzone przez nurków dla nurków”. Zespół zasłynął z bardzo szybkich reakcji na wszelkie uwagi użytkowników i testerów sprzętu.

#Maska pełnotwarzowa #Spectrum

PEŁNOTWARZOWA MASKA SPECTRUM FIRMY OTS
Nurkowanie stało się proste

Tworząc maskę Spectrum, firmie OTS przyświecał cel stworzenia pełnotwarzowej maski dla szerokiego spectrum nurków. I na pewno im się udało! Czym się różni od innych masek tego typu produkowanych w przeszłości? Prawie wszystkim! Produkt jest stworzony z najlepszych materiałów, a wieloletnie doświadczenie amerykańskiej firmy doprowadziło do tego, że używana jest ona prawie na całym świecie. Ale po kolei.

#Maska pełnotwarzowa #Guardian

GUARDIAN FIRMY OTS
Maska pełnotwarzowa, którą kocha świat filmowy

Na pewno oglądałeś niejeden film o podwodnej florze, faunie i zatopionych skarbach, w których prowadzący mówi do Ciebie spod wody. Z dużym prawdopodobieństwem posiada on maskę Guardian.

Dlaczego filmowcy używają tej maski?

#Maska pełnotwarzowa

MASKI PEŁNOTWARZOWE W NURKOWANIU

Czym dokładnie jest maska pełnotwarzowa przeznaczona do nurkowania? Cóż, najprostszą odpowiedzią jest informacja podstawowa, że taka maska posiada zintegrowany drugi stopień. Ważna jest jeszcze druga informacja o wspomnianej masce. Mianowicie, odseparowuje całkowicie twarz nurka od warunków zewnętrznych.