wiedza
SLOW LIFE - SLOW DIVE
Miasto Pasym, położone w województwie warmińsko-mazurskim, zaledwie 2 i pół godziny od Warszawy.
To urokliwe miejsce o bogatej historii i malowniczym otoczeniu. Znane z pięknych jezior oraz otaczających je lasów. Pasym przyciąga miłośników przyrody i spokoju. W centrum miasta góruje gotycki kościół ewngelicki, z drugiej strony miasteczka jest kościół katolicki, częsty widok na Mazurach. Obok piękny neogotycki ratusz i urokliwe kamieniczki, tworzące atmosferę sprzyjającą relaksowi i wyciszeniu.
Miejsce, gdzie rytm dnia wyznacza przyroda i jej naturalny cykl. Co nas uderza, to cisza i wszechogarniający spokój....
NURKOWANIE W GŁĄB... SIEBIE
Woda nie jest naszym naturalnym środowiskiem. Podczas pierwszej lekcji nurkowania przełamujemy w sobie barierę. Naturalny lęk, który tkwi gdzieś głęboko w nas. Stawiamy nieśmiało pierwsze kroki, jesteśmy nieporadni i poruszamy się w dziwny nienaturalny sposób. Dużo się dzieje. To tak, jak podczas pierwszej jazdy samochodem. Instruktor każe Ci zmieniać biegi , naciskać pedały , patrzeć w lusterka i przed siebie, kręcić kierownicą i jeszcze jakieś kierunkowskazy … i co jeszcze ?! Ruszasz nieśmiało , włączasz się w ruch miejski , nieśmiało operujesz gazem…
DOBÓR PARTNERA NURKOWEGO... TURDNIEJSZE NIŻ SIĘ WYDAJE
O partnerstwie w nurkowaniu napisano już wiele. Organizacje szkoleniowe stawiają od początku na system partnerski ucząc młody narybek nurkowy. Również DAN na swojej stronie podkreśla wielką wagę partnera w nurkowaniu.
Ten artykuł nie będzie o tym, jak wybrać swojego partnera nurkowego i jakie cechy mieć on powinien, bo żaden ze mnie psycholog. Nie chcę też rozstrzygać tego, czy system 1+1 jest idealnym w nurkowaniach rekreacyjnych, a nurkowania techniczne wymagają już 3 nurków autonomicznych jako grupy. To na czym mi zależy to uświadomienie nam wszystkim, jak ważny jest partner nurkowy, jak wiele można się od niego nauczyć, wspólnie zdziałać, a z czasem… zdobyć przyjaciela.
TAKA PASJA U DZIECI
Po co komu pasja? Nie każdy ma swoją pasję, ale posiadanie choć jednej jest niezwykle ważnie i niezależnie czy jesteśmy dzieckiem czy już dorosłym dzieckiem. To dzięki nim cały czas możemy się rozwijać, pobudzać mózg do działania i przede wszystkim czerpać z nich przyjemność. Dzięki pasjom nasze życie jest ciekawsze, a poświęcony im czas sprawia, że łatwiej radzimy sobie z problemami, potrafimy nabrać dystansu do otaczającej na rzeczywistości. W dorosłym życiu nasze pasje są często drugorzędnym elementem, z pewnością ogranicza nas czas. A wyobraź sobie, że zarażając swoje dziecko swoim zainteresowaniem zdobywasz bezcenny wspólnie spędzony czas w sposób atrakcyjny dla Was obojga.
DLACZEGO, GDY NURKUJĘ, CHCE MI SIĘ SIKU?
Siedzieliśmy przy kawce, wygrzewając się na słoneczku, wspominaliśmy zrealizowane tego dnia nurkowania. Jedna z koleżanek od niechcenia rzuciła, że gdy zaczyna nurkować, natychmiast chce jej się siku, a chce jej się zdecydowanie niezasadnie, gdyż zawsze przed wejściem do wody pamięta o odwiedzeniu wiadomego miejsca.
Chce Ci się siku, bo masz zły trym – rzucił ktoś oskarżycielsko.
Przeanalizujmy dziś tę tezę naukowo!
NURKOWANIE A PEWNOŚĆ SIEBIE
Chęć osiągnięcia perfekcji i kultura samodoskonalenia mogą tworzyć atmosferę, w której kobiety i dziewczyny mogą odczuwać konieczność ciągłego porównywania się do innych, mierzenia swojej wartości w oparciu o zewnętrzną ocenę i czuć ciągłą potrzebę spełniania nierealistycznych standardów. Wyzwania te mogą negatywnie wpłynąć na pewność siebie. Ale... jaki to ma związek z nurkowaniem?
ADHEZJA I KOHEZJA...
Czyli o tym, dlaczego warto pluć do maski
Któż z nas nie czuł się zażenowany, gdy pierwszy raz usłyszał od swojego instruktora, iż dla komfortu nurkowania powinien napluć do maski? Wraz ze wzrostem doświadczenia, ta procedura ochrony maski przed zaparowaniem zaczęła wydawać nam się całkowicie naturalna.
Czy zastanawialiście się jednak, dlaczego plujemy do maski? Jakie procesy fizyczne w niej zachodzą?
GDZIE KOŃCZĄ SIĘ GRANICE PRZYGODY?
Nurkowanie od zawsze było dużą częścią mojego życia. Nie patrzyłem na nie jak na przygodę tylko sposób spędzania czasu. Było naturalną częścią jedynych wakacji na jakie wyjeżdżaliśmy z rodziną. Dzięki Tacie Instruktorowi nurkowania i prezesowi lokalnego klubu płetwonurków miałem dzieciństwo pełne wyjazdów, zawodów, spotkań z ludźmi, akcji ratunkowych. Poznałem wspaniałych ludzi, którzy ukształtowali mnie i wyszkolili na nurka, a potem Instruktora nurkowania.
Za każdym razem, gdy wydawało mi się, że widziałem już wszystko, moja przygoda z nurkowaniem dopiero się zaczynała.
NURKOWANIE, CZYLI JAK LEPIEJ POZNAĆ SIEBIE
Artykuł ten jest skierowany do osób początkujących, które mają obawy przed nurkowaniem, chcą się rozwijać w tym kierunku, a jednocześnie odczuwać korzyści związane z wypaleniem zawodowym.
Okazuje się, że dorośli Polacy w porównaniu z innymi Europejczykami, czują się na granicy wypalenia zawodowego (badanie internetowe STADA Health Report 2022). Pandemia pogłębiła u nas stres. Do tego wojna na Ukrainie i galopująca inflacja. Po prostu gorzej już chyba być nie może.
NURKOWANIE BLACKWATER Spotkanie z tajemniczymi podwodnymi stworzeniami nocy
Nurkowanie to fascynująca przygoda, która pozwala na odkrywanie innych światów ukrytych pod powierzchnią wód. Ale czy kiedykolwiek słyszeliście o nurkowaniu Blackwater? Jeśli nie, to zapnijcie pasy, bo zabieram Was w podróż do krainy morskich cudeniek, gdzie ośmiornice larwalne są tylko wierzchołkiem góry lodowej.
PROJECT GIRLS
W tym artykule inspirujące kobiety opowiedzą o swoich doświadczeniach związanych z udziałem w projektach. Przyjrzymy się ich rolom, trudnościom, z jakimi się borykały oraz temu, w jaki sposób je pokonały. Zapytamy je również, co doradziłyby innym kobietom, które chcą zacząć brać udział w projektach nurkowych. Przygotujcie się na dużą dawkę inspiracji ze strony kobiet, które z każdym kolejnym zanurzeniem zmieniają świat.
DZIEWCZYNA Z TWINEM
Nurkowanie z zestawem dwubutlowym jest przeznaczone dla nurków technicznych, nurkujących długo i głęboko. Twinset wymaga byczej siły, a kobiety po prostu nie są do niego przystosowane.
Takie przekonanie towarzyszyło mi przez długi czas. Dziś chciałabym podzielić się z Wami moimi przemyśleniami po zmianie mojego punktu widzenia o 180 stopni.
DŁUGIE WŁOSY A NURKOWANIE
Wracając z trzymiesięcznego nurkowania na Malcie, byłam zmuszona ściąć 7 cm włosów – to bardzo sentymentalny, a nawet może trochę smutny moment, myśląc o tym, ile czasu zajęło mi ich zapuszczenie. W czasie pobytu na wyspie moje włosy były torturowane regularnym kontaktem ze słoną wodą, ciągłym słońcem i wyrywaniem podczas zakładania suchego skafandra oraz zdejmowania i zakładania maski.
WIRTUALNE NURKOWANIE
W 2020 roku, kiedy cały świat się pozamykał z powodu pandemii Covid-19, musiałam zrezygnować z moich planów nurkowych mając na uwadze moje zdrowie. Jednak tęskniłam za nurkowaniem i znalazłam substytut - kupiłam gogle do VR, które otworzyły przede mną świat nowych możliwości.
ZACZĘŁAM NURKOWAĆ BO SIĘ BAŁAM
Lęk to pewne uczucie niepokoju, napięcia. Jest to uczucie naturalne i towarzyszyło już naszym przodkom ostrzegając ich przed drapieżnikami i innymi niebezpieczeństwami, pozwalając na szybki atak lub ucieczkę. Dzisiaj lepiej rozumiemy lęk ale jednocześnie odczuwamy go w większej ilości w sytuacjach, gdy tak naprawdę nic nam nie zagraża, bo podświadomość podsuwa nam wyobrażone zagrożenie, którego w rzeczywistości nie ma.
O NURKOWANIU...
z punktu widzenia kobiety
Od pięciu lat pracuję w centrum nurkowym oraz sklepie ze sprzętem do nurkowania, w którym, m.in. doradzam jaki sprzęt powinni wybrać przyszli, czy obecni nurkowie. Śmieją się ze mnie, że jak to kobieta? Każdemu klientowi zadaję bardzo dużo pytań, ale zadaję je po to, aby poznać najlepiej, jak to możliwe, jego potrzeby i tak dobrać sprzęt, aby już zawsze tylko u mnie chciał kupować.
BUDDY SYSTEM
Bezpieczne nurkowanie z głową na karku
Każdy kursant szkoli się z podstawowych zasad bezpieczeństwa i procedur w sytuacjach awaryjnych pod i nad wodą, a później jako certyfikowany nurek trzyma się tych reguł i utrwala je w codziennej rutynie nurkowania. No właśnie, rutynie…
Podczas zajęć kursu OWD, P1 oraz adekwatnych w innych federacjach, kursant poznaje techniki i zasady bezpiecznego nurkowania. Ich fundamentem jest system partnerski (Buddy system). Jest on podstawą całego systemu bezpieczeństwa, jeżeli nie ma partnera - system bezpieczeństwa praktycznie nie działa.
MERMAIDING
Akademia Syren
Według legendy domem Syren, czyli pięknych kobiet o rybich ogonach, była pewna wyspa na Morzu Śródziemnym. Tam mieli widywać je marynarze i słyszeć ich przepiękny uwodzicielski śpiew. Współczesne Syreny już nie śpiewają, ale za to nie trzeba daleko wyjeżdżać, żeby je spotkać. Dzięki Akademii Syren zawitały one również do Polski.
Mermaiding, bo tak nazywa się nurkowanie w syrenim ogonie, zrodził się blisko 10 lat temu. Moda na ten sport opanowała już mocno zachodnią Europę, Stany Zjednoczone i wiele krajów Azji. W Polsce mermaiding pojawił się 3 lata temu za sprawą Akademii Syren z Warszawy.
NUREK RESCUE
Jak nieść efektywnie pierwszą pomoc
Oczywiście nikt nie mówi o byciu bohaterem, bardziej chodzi o logiczne i konsekwentne działanie w celu niesienia pomocy lub zminimalizowania zagrożenia począwszy od procedur awaryjnych dotyczących problemów sprzętowych po ewentualne problemy fizyczne partnurka/nasze.
Tym razem chciałbym przybliżyć wam sprzęt jakim sami możecie się posłużyć do czasu przyjazdu służb ratunkowych. Jednym z coraz częściej spotykanych w bazach nurkowych poza zestawem tlenowym, apteczką oraz precyzyjnym planem ewakuacji jest… zestaw AED (Automatyczny defibrylator zewnętrzny).
SNOOT W FOTOGRAFII PODWODNEJ
Fotografowanie w lokalizacjach optymalnych do wykonywania zdjęć makro sprzyja fascynującym spotkaniom z najdrobniejszymi i zazwyczaj najosobliwszymi mieszkańcami mórz na naszej planecie. Większość tych potworków lub też maleńkich piękności widuje się na nijakich, częstokroć zasłanych śmieciami piaszczystych dnach. Fotografowane obiekty są nie tylko filigranowe, lecz zdarza im się również skutecznie maskować algami lub gąbkami o zbliżonych kolorach i teksturach. W takiej sytuacji warto dysponować tak zwanym „snootem“ (stożkowy tubus) – specjalną nasadką instalowaną na zewnętrznej lampie błyskowej w celu oświetlenia samego obiektu z pominięciem zakłócającego go tła.
NIEZŁOMNI
998 Straż Pożarna
Skoro już wiemy, że jednym z uprawnionych do wezwania LPR – Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, o którym pisałem w poprzednim numerze Perfect Diver jest Straż Pożarna to zdecydowanie warto przyjrzeć się właśnie tej formacji.
Początki straży pożarnej lub jak dawniej nazywano ogniowej, sięgają 6 roku naszej ery! Tak, tak, właśnie w 6 roku n.e. w starożytnym Rzymie cesarz Oktawian August zorganizował formację o nazwie „Militia Vigilum” (w wolnym tłumaczeniu czuwający piechur/żołnierz). Była to formacja wojskowa wyspecjalizowana właśnie w gaszeniu pożarów.
OPIEKUŃCZE ANIOŁY
Lotnicze Pogotowie Ratunkowe
Można pokusić się o rozgraniczanie grup nurków na świadomych zagrożeń i tych, którzy nie zwracają uwagi na zabezpieczenie miejsca nurkowego. Ale… każdy postępuje według własnego (oby) zdrowego i logicznego myślenia oraz wyszkolenia. Dlatego w tym artykule postawy moralnej nie tykam i nie oceniam :)
Chcę zupełnie z innej strony opowiedzieć o Opiekuńczych Aniołach, pasjonatach angażujących się bez reszty w to, co robią w „robocie“. Pewnie nie jeden i nie jedna z Was widziała przelatujące gdzieś ponad głowami Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.
NURKOWANIE W STANIE PEŁNEJ ŚWIADOMOŚCI
Na przestrzeni mojej 20 letniej przygody z nurkowaniem: jako nurek, instruktor i instruktor kadr nurkowych niejednokrotnie uzmysławiałem sobie, że czegoś w moim systemie mi brakowało, do czasu, aż pewnego razu (w czasie długiego solo-dive) w istnie spontaniczny sposób przerzuciłem moje regularne medytacyjne praktyki na grunt nurkowy i odkrycie było porównywalne z wewnętrznym wstrząsem typu „… ah to oto chodzi…” i machineria ruszyła. I jak to zazwyczaj w podobnych odkryciach bywa rozpoczęły się poszukiwania.
CZY WARTO UCZESTNICZYĆ W SZKOLENIU WRAKOWO-MORSKIM?
Czy na pewno potrzebna jest mi kolejna specjalizacja, kolejny plastik? W sumie po co mi to, nurkuję tylko w ciepłych wodach, w dobrych warunkach… nic się nie może stać.
Bardzo często zadają sobie te pytania, zarówno już nurkujący, jak i dopiero co rozpoczynający swoją przygodę z nurkowaniem. Artykuł chciałbym skierować do wszystkich, sceptyków, którzy negują sens kolejnych kursów i zdobywania wiedzy, jak i tych, którzy chcieliby w przyszłości podwyższać swoje umiejętności na różnego rodzaju kursach, czy szkoleniach. W tym artykule napiszę dlaczego warto ukończyć kurs wrakowo-morski…
„MROK”
Recenzja
„Mrok” (Diving into Darkness: A True Story of Death and Survival) autorstwa Phillipa Fincha, to pozycja dla nurków, obok której trudno przejść obojętnie. Myślę, że większość nurków zna tę historię jeśli nie z książki, to z filmu lub wieczornych opowieści przy piwie i pewnie każdy ma wyrobioną opinię na temat bohatera tej opowieści.
Książka opowiada historię pilota Davida Shaw, który odkrywa tajniki nurkowania. W pewnym momencie na swojej drodze spotyka instruktora nurkowania Dona Shirley’a. Od tego momentu historia nabiera tępa. Widzimy kolejne rekordowe nurkowania, odkrywanie świata rebreatherów oraz nurkowania jaskiniowego.
VIDEO SYSTEM UV2
Zastanawialiście się co widzi nurek zawodowy pod wodą i w jaki sposób jest to przekazywane na powierzchnię?
W odróżnieniu od nurkowania rekreacyjnego, nurek pracujący pod wodą przekazuje obraz tego co widzi na powierzchnię osobie obsługującej panel video. (...)
Na rynku europejski kilka firm związanych z produkcją sprzętu dla potrzeb nurkowania zawodowego, wytwarza również tego typu systemy. Na rynku rodzimym niedawno zadebiutowała firma Ocean-Tech Sp. z o.o ze swoim nowatorskim rozwiązaniem UV2 (Underwater Video System UV2).
DIVELOCAL
DAN Europe rozpoczyna nową, wielopłaszczyznową kampanię mającą na celu zachęcanie, promowanie i wspieranie lokalnego nurkowania w odpowiedzi na pandemię, która znacznie ograniczyła możliwości nurków w zakresie podróży międzynarodowych.
„PADI przetarło szlak i cieszymy się, że możemy do nich dołączyć wraz z naszymi partnerami branżowymi i organizacjami, aby zachęcić nurków do odkrywania lokalnych możliwości nurkowych”, wyjaśnił dyrektor marketingu DAN Europe Cristian Pellegrini. „Biorąc pod uwagę sytuację zdrowotną, w jakiej się znajdujemy, lokalne nurkowanie jest jedną z rzeczy, które, miejmy nadzieję, przyczynią się do ożywienia naszej branży”.
„MEDYCYNA DLA NURKUJĄCYCH”
Recenzja
Dokładnie 906 stron ma nowe dzieło dr med. Jarosława Krzyżaka i prof. dr hab. med. Krzysztofa Korzeniewskiego. To już piąta wersja, najbardziej obszerna publikacja dotycząca medycyny nurkowej. Co ciekawe wszystkie poprzednie wersje są właściwie niedostępne na rynku wtórnym. Jest to chyba najlepsza recenzja poprzednich wydań. Zobaczmy co zmieniło się w najnowszym.
Ta niezwykle przepastna książka o tytule „Medycyna dla nurkujących” to swego rodzaju kompendium wiedzy nurkowej. Autorzy tej publikacji podeszli do tematu niezwykle holistycznie opisując nie tylko bezpośrednie tematy związane z nurkowaniem, ale także wszystko co jest z tym związane.
XI PRZYKAZAŃ ABC-owca
Z mojego doświadczenia wynika, że ludzie zaczynają interesować się umiejętnością udzielania pomocy poszkodowanemu oraz sposobem zabezpieczania i niedopuszczania do wypadku dopiero w momencie, w którym osobiście zetkną się z taką sytuacją. Od lat jestem zaangażowana w tematykę ratownictwa, udzielania pierwszej pomocy (tej zwyczajnej i tej nurkowej). Prowadzę warsztaty, spotkania, wykłady, ćwiczenia. Promuję bezpieczeństwo nad i pod wodą. Dlatego zachęcam was do zapoznania się z tematem ZANIM znajdziecie się w niekomfortowej lub niebezpiecznej sytuacji.
PODRÓŻUJĄCY NUREK, cz. II
W części pierwszej przewodnika omówiliśmy aspekty związane z logistyką i dokumentami, dziś kilka słów o zdrowiu, lataniu i sprzęcie.
Większość z nas, nurków, ma świadomość tego, że aby bezpiecznie nurkować musimy utrzymywać nasze ciało w dobrej kondycji fizycznej. Wiemy też, jak unikać zagrożeń w wodzie, uczymy się być neutralnymi dla środowiska, „zostawiać tylko bąbelki, a zabierać tylko wspomnienia”. Jednak przed podróżą należy wziąć pod uwagę jeszcze kilka czynników, których warto mieć świadomość.
BEZPIECZEŃSTWO I SYTUACJE AWARYJNE W WODZIE
Nawet najlepszym pływakom, snorkelingowcom czy nurkom mogą zdarzyć się sytuacje awaryjne nad i pod wodą. Dlatego warto pamiętać, żeby dbać o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Nawet jeśli wymaga to wysiłku. Domyślam się, że niektórzy z Was już pomyśleli: „o rany, jakie nudy, znowu ględzenie o bezpieczeństwie, a było tak miło...”. Ale proszę, pomyślcie o tym, że lepiej uczyć się na cudzych błędach, niż samemu doświadczyć trudnej, a czasem i dramatycznej sytuacji, której później nie można odwrócić.
PODRÓŻUJĄCY NUREK, cz. I
Niezależnie od tego, czy wybierasz się w 23-godzinny lot na drugi koniec świata, czy 23-minutową podróż nad jezioro, każde nurkowanie wiąże się z jakąś formą podróży. Z tego powodu w DAN uznajemy bezpieczeństwo podróży za kluczowy aspekt naszej misji. Ten sprytny przewodnik jest szybkim i łatwym narzędziem pomocnym w przygotowaniu się do podróży nurkowej do lokalnych i zagranicznych miejsc docelowych.
„CICHO SZA!”
O benefitach nurkowania z Głuchym nurkiem
Podczas nurkowań rozbrzmiewa opera przeróżnych dźwięków, w tym: szum silników motorowodnych, grzechotki przewodników, powietrze ulatujące ku powierzchni wody w postaci bąbelków, szum wody i wiele innych.
To jest znana Wam wszystkim podwodna opera, z którą stykacie się na co dzień.
Teraz spróbujcie sobie wyobrazić totalną ciszę podczas nurkowań albo podczas spacerów na lądzie. Gdy nie słyszycie żadnych dźwięków, żadnego świergotu ptaków, żadnego szumu czy też – w przypadku podwodnych „wędrówek” – własnego oddechu oraz odgłosu wydobywających się bąbelków powietrza.
Potraficie to sobie wyobrazić?
GODZINY GROZY
Recenzja
Dzięki powszechnemu dostępowi do internetu i telewizji tragiczna historia okrętu podwodnego Kursk śledzona była przez cały świat. Jednak w 1939 roku, kiedy zatonął USS Squalus nie było możliwości śledzenia akcji ratunkowej w telewizji. Dopiero wydana w 1999 roku książka Petera Maasa „Godziny grozy” przybliżyła to światu. Opowieść o człowieku, który przeprowadził największą podwodną akcję ratowniczą.
JAK PŁYWAĆ W ABC
Wszystkie elementy sprzętu mamy już dopasowane. Rurka zamocowana jest po prawej stronie maski, a odblaskowy kapturek na jej końcu wygięty tak, żeby do rurki wlewała się jak najmniejsza ilość wody. Maska jest szczelna, bo upewniliśmy się, że włosy i kaptur są dobrze ułożone. Wkładamy rurkę, uszczelniamy ją ustami i robimy wydech. Kładziemy się twarzą na wodzie, upewniamy, że rurka wystaje ponad powierzchnię i… możemy płynąć :) Ale… zanim wystartujemy, powinniśmy mieć świadomość kilku spraw.
PLAN DZIAŁANIA W SYTUACJACH AWARYJNYCH EAP (Emergency Assistance Plan)
Plany awaryjne – na co to komu?
Plan działania w sytuacjach awaryjnych (EAP - Emergency Assistance Plan) lub plan awaryjny jest warunkiem wstępnym skutecznego ratowania poszkodowanego nurka. Obejmuje on natychmiastową pierwszą pomoc na miejscu i leczenie nagłych wypadków, jak również jak najszybszy transport do najbliższej i najbardziej odpowiedniej placówki medycznej. Odpowiedzialność za reakcję na EAP spoczywa na lokalnym operatorze nurkowym.
AUTOBIOGRAFIA POD CIŚNIENIEM
Recenzja
Książka została wydana w 1994 roku. Natomiast ja mam bardzo ładną wersję wydaną w 2009 roku przez wydawnictwo Mayfly, w której znajdują się też zdjęcia w tradycyjnej formie oraz mapy. Sama książka to opowieść Shecka Exleya o jego podróży przez świat nurkowania. W bardzo lekki sposób opowiada o swoich przygodach, które właściwie stały się inspiracją do wielu procedur nurkowych jakie teraz stosujemy. Zastanawialiście się kiedyś skąd wzięła się zasada 1/3?
PIANKA
Jak wybrać i dopasować
Przed wyjazdem na snorklowanie warto zaopatrzyć się w neoprenową piankę. Ze względu na różnorodność funkcji, które spełnia – taka pianka przyda się każdemu.
1) Zapewnia ochronę termiczną (w wodzie marzniemy ok. 25 razy szybciej); 2) Chroni przed oparzeniami słonecznymi (plecy/ ramiona); 3) Chroni przed otarciami (ostra rafa koralowa, meduzy), które goją się długo i są bolesne; 4) Lepsza identyfikacja osoby snorklującej (kolory)...
STANDARDOWE PROCEDURY OPERACYJNE
Co to i po co to właściwie jest?
Standardowe Procedury Operacyjne (SPO) to pisemne dokumenty, które określają, jak należy organizować lub wykonywać konkretne zadania. Ich celem jest ustandaryzowanie i usprawnienie pracy. Procedury muszą być przestrzegane przez wszystkich pracowników, ponieważ w ten sposób istnieje pewność, że wszystkie zadania są wykonywane tak samo. Chociaż wydaje się logiczne, że tego właśnie należy oczekiwać, wiele centrów nurkowych nie posiada takich procedur. Dlatego nurkując kilka razy w tym samym centrum możesz zauważyć, że omówienia przed nurkowaniem (lub inne zadania) są wykonywane w różny sposób.
ORGANIZATOR TURYSTYCZNY NA RYNKU WYPRAW NURKOWYCH
Jak to działa w praktyce?
Organizator turystyczny – od kilku, jeśli nie od dobrych kilkunastu lat, poruszamy ten temat coraz częściej… Aktualnie obserwuję wyraźną tendencję wzrostu świadomości podróżnych, uczestniczących w wyjazdach nurkowych.
Jeszcze dziesięć, dwadzieścia lat temu, w środowisku nurkowym organizowaliśmy podróże nurkowe na własną rękę… Instruktorzy, centra, kluby, występowali w roli organizatora wypraw zabierając ze sobą uczestników na nurkowania w Europie, w popularnym Egipcie, czy w miejsca totalnie egzotyczne. Zajmując się organizacją wyjazdów od 2007 roku, w ciągu kilku ostatnich lat, obserwuję znaczący wzrost świadomości społeczeństwa.
ABC: MASKA, FAJKA, PŁETWY
Jak dobrać i bezpiecznie używać sprzęt do snorklowania?
FAJKA (rurka). Fajkę należy dopasować pod kątem wygody ustnika i wygięcia rurki (sztywna lub z elastycznym przegubem). Wybieramy też rodzaj fajki: a) otwartą z góry, której atutem jest cena; b) z kapturkiem częściowo zabezpieczającym przed dostawaniem się nadmiaru wody z góry, c) tzw. “suchą fajkę” z zabezpieczeniem przed wlewaniem się wody z góry.
HAZARD IDENTIFICATION AND RISK ASSESSMENT – HIRA
Program DAN Hazard Identification and Risk Assessment (HIRA) został stworzony, aby pomóc Ci zidentyfikować i ograniczyć ryzyko związane z prowadzeniem firmy w branży nurkowej. Program ten jest adaptacją dobrze znanych praktyk HIRA stosowanych w lotnictwie, medycynie, produkcji i innych dziedzinach oraz przez służby bezpieczeństwa na całym świecie. DAN dostosował program, aby uwzględnić rzeczywiste zagrożenia nurkowe, oferując realistyczną i pragmatyczną ocenę ryzyka oraz strategie ich łagodzenia.
ABC: MASKA, FAJKA, PŁETWY
Jak dobrać i bezpiecznie używać sprzęt do snorklowania?
„A” jak MASKA. Dzięki masce oglądamy to, co dzieje się pod wodą, więc ważne jest jej idealne dopasowanie. Jak to zrobić? Odgarniamy włosy i przykładamy do twarzy silikonowe uszczelnienie. Nie zakładamy paska. Teraz wciągamy powietrze nosem tak, żeby maska przylgnęła do twarzy. Jeśli potrząśniemy głową, a maska trzyma się dobrze – zakładamy na tył głowy pasek. Uwaga na jego zbyt mocne zaciśnięcie! Może ono spowodować, że maska zacznie przeciekać lub uciskać twarz. Jeśli pasek jest poluzowany, a w wodzie nadal czujemy zbyt duży ucisk – lekko wdmuchujemy powietrze nosem do maski. Powinno pomóc.
DIVERS ALERT NETWORK
W połowie 2019 roku miała swoją premierę aplikacja mobilna Divers Alert Network – DAN. Postaramy się przyjrzeć bliżej możliwościom aplikacji i przedstawić Wam po krótce jej działanie.
Dziś ciężko znaleźć nurka, który nie korzystałby z urządzenia typu smartfon z dostępem do Internetu. W odpowiedzi na potrzeby większości użytkowników, w aplikacji DAN znajdziemy przede wszystkim naszą kartę DAN, potwierdzającą ubezpieczenie, jego rodzaj i czas obowiązywania. W większości centrów i baz nurkowych okazanie elektronicznej karty wystarczy przy rejestracji na nurkowanie.
JAKOŚĆ SZKOLEŃ NURKOWYCH
Moja praca polega między innymi na dość intensywnym jeżdżeniu po Polsce, spotykaniu się z nurkami i instruktorami podczas prelekcji, warsztatów, wykładów, a także na uczestniczeniu – aktywnym bądź jako obserwator – w wielu różnych kursach nurkowych, niejako „przy okazji” spędzania czasu z nurkami.
Ku mojemu zdziwieniu i zaniepokojeniu, jako reprezentantowi DAN wielu nurków zaczęło zadawać pytania, które zmusiły mnie do refleksji nad poziomem wiedzy i wyszkolenia w Polsce.
PANIKA
Doświadczanie lęku, nawet przez krótki okres, nigdy nie jest przyjemne. Jeszcze gorzej, gdy lęk przerodzi się w panikę, a najgorzej, gdy zdarzy się to pod wodą. Powód, dla którego zdrowi ludzie cierpią z powodu nagłych ataków paniki pod wodą jest jak dotąd nieznany. Ważne jest jednak, aby spróbować zrozumieć mechanizmy paniki. W rzeczywistości panika, choć nieszkodliwa z natury, może być najczęstszą przyczyną wypadków wśród nurków.
WYPADEK NURKOWY
Czyli wszystko jest dobrze dopóki
Z wypadkami nurkowymi, jest najczęściej tak, że wszystko jest dobrze, dopóki jest dobrze, a jak coś się stanie to winnego niestety nie ma. Nikt nie chce być z tym powiązany i w to zamieszany, w sposób naturalny boimy się, że ktoś obarczy nas winą i odpowiedzialnością za dane zdarzenie, a w swoim mniemaniu nie zrobiliśmy niczego złego, nie zrobiliśmy nic specjalnie. Jeśli idę chodnikiem i nagle się przewrócę, to jest to wypadek, a gdybym szedł i wiedział, że się zaraz przewrócę, to bym się na tym chodniku położył. Wypadek to jest zdarzenie, którego nie przewidzieliśmy, a które wystąpiło.
PRZYBYŁEM, ZOBACZYŁEM, OPOWIADAM
Akademia Tecline
Marka TecLine jest rozpoznawalna wśród nurków rekreacyjnych i technicznych na całym świecie. Doświadczyłem tego osobiście czy to w Chorwacji, na Malcie, czy chociażby na Cyprze. Jej głównym celem jest projektowanie i produkowanie sprzętu podnoszącego komfort nurkowania zarówno u początkujących jak i zaawansowanych nurków technicznych. To generalnie wiadomo, jednak Akademia idzie dalej. Dodatkowym jej celem jest pomoc instruktorom przez ułatwienie procesu szkolenia opartego na intuicyjnie działającym sprzęcie.
NURKOWANIE Z BUTLĄ A FREEDIVING TEGO SAMEGO DNIA
Wraz z rosnąca popularnością dyscypliny sportowej, jaką jest freediving, zadajemy sobie pytanie o bezpieczeństwo dotyczące łączenia nurkowania z użyciem sprężonych gazów oraz nurkowania na wstrzymanym oddechu tego samego dnia.
Zatem jakie są wytyczne DAN dotyczące łączenia uprawiania tych dwóch sportów w ten sam dzień?
#WHYWEDOIT
Zew błękitu jest inny dla każdego nurka. Głębia przyciąga, woła, zaprasza, by ją odkrywać. Każdy z nas odczuwa i przeżywa ją inaczej. To uczucie zanurzania się w całkiem inny, podwodny świat, dla każdego z nas jest inne. Wszyscy jesteśmy unikalni w szukaniu sensu i powodów, dla których nurkujemy. Stąd też jakiś czas temu narodził się pomysł na kampanię, w której nurkowie mogliby dzielić się swoimi motywacjami i przeżyciami – tak narodziło się DAN #whywedoit.
TERENOWE LABORATORIUM BADAWCZE NA HAŃCZY
Na początku listopada 2018 przedstawiciele Divers Alert Networ przeprowadzili Zaawansowane Terenowe Laboratorium Badawcze (Advanced Diving Safety Lab) na najgłębszym jeziorze w Polsce – na Hańczy.
Chcemy Wam przybliżyć cel i przebieg badań oraz wskazać, jak do wzrostu bezpieczeństwa nurkowania może przyczynić się każdy z nurków.
WIĘCEJ WODY, MNIEJ BĄBELKÓW
Odwodnienie – co to jest?
O odwodnieniu mówimy wtedy, gdy ciało traci więcej wody niż otrzymuje. Odwodnienie może prowadzić do różnego rodzaju problemów medycznych, których można uniknąć w prosty sposób – dbając o prawidłowy poziom nawodnienia.
Odwodnienie – jak wpływa na nurków?