wydarzenia

#Głębiny #Festiwal nurkowy

Festiwal Nurkowy GŁĘBINY 

Festiwal Głębiny swoją pierwszą edycję ograniczył do filmów podwodnych przesyłanych przez wielu różnych autorów. Organizatorzy nie odeszli od tego, jednak całe spotkanie mocno poszerzyli. W tym roku, po pandemicznej przerwie, przesłano ponad 40 filmów, z czego na Festiwalu zaprezentowano 9, a z nich wyłoniono zwycięzców.

#Baltictech #Konferencja nurkowa

BALTICTECH

Czym jest Baltictech? Baltictech to konferencja nurkowa, jedno z trzech największych wydarzeń o tematyce nurkowania technicznego na świecie. Pozostałe dwie odbywają się w Australii i Wielkiej Brytanii. Jest ona regularnie organizowana od 2007 roku, przez dwa dni tego wydarzenia swoje wystąpienia wygłaszają goście z całego świata. 

#Finał Sprzątanie Świata

FINAŁ 29 AKCJI SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA

W  drugim dniu finału, sprzątaliśmy pod wodą razem z Magazynem Perfect Diver i zaproszonymi nurkami – wolontariuszami. Tym razem uwolniliśmy Jezioro Durowskie z niespełna tony śmieci!  To wyjątkowo ważny wkład w zdrową i czystą planetę. Bez pomocy nurków to, co niewidoczne dla oka, na zawsze zostałoby na dnie tego pięknego akwenu, poważnie szkodząc przyrodzie i nam samym. 

#Diving Talks #Portugalia

PO DIVING TALKS

Tróia - piękny półwysep położony około 50 kilometrów na południe od Lizbony. To tam w dniach 7-9 października 2022 roku miała miejsce druga już edycja konferencji Diving Talks. Jest to  międzynarodowa konferencja nurkowa, która przyciąga do Portugalii miłośników nurkowania, zarówno tych rekreacyjnych jak i tych, którzy swoją prace wykonują pod wodą. 

#Diving Talks #Portugalia

DIVING TALKS 2022

Diving Talks to międzynarodowe wydarzenie promujące podwodne środowisko oraz dzielenie się wiedzą na jego temat. Będzie miało swoją drugą edycję w Portugalii, od 7 do 9 października, i po raz kolejny zgromadzi wiodących światowych odkrywców, naukowców, badaczy i nurków, którzy będą dzielić się swoimi najlepszymi ostatnimi osiągnięciami.  

#Baltictech #Konferencja nurkowa

BALTICTECH 2022

Był rok 2007. W kilku miastach Europy odbywały się róznego rodzaju konferencje, czy targi nurkowe. W Polsce czegoś takiego nie było, a przecież potencjał w sensie nurków i to dobrych, a także w sensie spotów nurkowych był bardzo konkretny. Ilość wraków tylko w samym Bałtyku idzie w setkach, jak nie tysiącach.

Dzielenie się wiedzą, doświadczeniem i obawami z różnego rodzaju nurkowań, stało się celem samym w sobie. 

#Finał Sprzątanie Świata

WSZYSTKIE ŚMIECI SĄ NASZE

Te podwodne także! W zeszłym roku padł rekord, którego nie widzieliśmy od lat. Ponad 300 tysięcy wolontariuszy odciążyło naturę z 442 ton (!) odpadów w 28. Akcji Sprzątanie świata – Polska! W tej liczbie znaleźli się również nurkowie, którzy wspólnie z nami, posprzątali Jezioro Bystrzyckie i Jezioro Ciecz z zalegających tam śmieci. To niestety dowód na to, że ciągle śmiecimy i to na potęgę.

#Nurkowy Festiwal Mocy

NURKOWY FESTIWAL MOCY 2021

Nurkowy Festiwal Mocy 2021 zakończył się 5 grudnia. To była siódma edycja NFM. Byłaby ósma, gdyby nie pandemiczne ograniczenia. Nie spotkaliśmy się na Kulce w 2020 r. Głód rósł więc w nas przez dwa lata. Widać też, że rósł w ludziach. Głód spotkań, wymiany poglądów, rozmów z innymi nurkami: w kuluarach, na panelach i prelekcjach.

Warto to jasno zaznaczyć, że mocą festiwalu nie jest wcale testowanie sprzętu nurkowego, choć z pewnością jest jego ważnym elementem. 

#Diving Talks #Portugalia

PIERWSZA EDYCJA DIVING TALKS
Międzynarodowego Kongresu Nurkowego

Pierwsza edycja Diving Talks – Międzynarodowego Kongresu Nurkowego – przyczyniła się do rozkwitu sceny nurkowej. Przede wszystkim, był to niesamowity weekend ze starymi przyjaciółmi, jak i świetna okazja do poznania tych nowych. Do następnej edycji wciąż jest wiele do poprawy, jednak pozytywne opinie niezmiernie zachęcają organizatorów do dalszego działania.  

#Finał Sprzątanie Świata

PODWODNE SPRZĄTANIE

Tradycyjnie, w trzeci weekend września, cała Polska sprząta. Już wiemy, że tak dużej mobilizacji jak w tym roku, nie notowaliśmy od lat. (...) W tym roku szczególną uwagę poświęciliśmy odpadom, które są pozostałością po naszych aktywnościach wypoczynkowych i rekreacyjnych – my nazywamy te śmieci „weekendowymi”. A jak weekend, to wiadomo – woda. 

#Koparki #Jaworzno #Testy

DIVE ENERGY TESTOWAŁ SPRZĘT

 Tam gdzie spotykają się ludzie, których łączy jedna pasja, tam rodzą się pomysły, które przekuwają na wspaniałe wydarzenia. Tak też było i tym razem. Pojawił się pomysł: testy sprzętu nurkowego, który wydawał się ciekawy i co się potem okazało... był to strzał w dziesiątkę.

Wybraliśmy akwen – Baza nurkowa Via Sport Diving Marina Koparki w Jaworznie...

#Finał Sprzątanie Świata

27. FINAŁ SPRZĄTANIE ŚWIATA 2020

W trzecim dniu finału daliśmy nura pod powierzchnię pięknego Jeziora Strzeszyńskiego w Poznaniu. Wraz z 20 nurkami zaproszonymi przez Magazyn Perfect Diver wyciągnęliśmy w niecałą godzinę, przy bardzo ograniczonej widoczności, 65 kg śmieci.  Buty, okulary słoneczne, akcesoria plażowe towarzyszyły tradycyjnym odpadom takim jak szklane i plastikowe butelki czy opona samochodowa...

#Nurkowy Festiwal Mocy

PO I PRZED FESTIWALEM MOCY

Nurkowy Festiwal Mocy to spotkania między nurkami. Oczywiście podstawą programu imprezy jest testowanie sprzętu. Mamy więc do testowania systemy grzewcze, zasilanie do niego, mamy też latarki nurkowe – te „poważniejsze” – dzielone i te prostsze. Do tego dochodzą komputery nurkowe i inna elektronika bądź akcesoria chroniące tą elektronikę. Wszystko pod znakiem prądu – mocy. Wszystko kryjące się pod hasłem festiwalu z założenia powinno być zasilane. Jednak nie tym razem. 

#Targi nurkowe

SUBIEKTYWNY PRZEGLĄD TARGÓW ORAZ IMPREZ ZWIĄZANYCH Z NURKOWANIEM ZAWODOWYM

Największe i chyba najważniejsze targi związane z nurkowaniem komercyjnym odbywają się tak, jak w przypadku nurkowania rekreacyjnego, również w USA. Co roku do Nowego Orleanu zajeżdżają się najważniejsze osoby i firmy ze świata nurkowania komercyjnego, aby uczestniczyć w targach Underwater Intervention. W czasie targów odbywają się spotkania oraz konferencje związane z biznesem nurkowym. Można tu obejrzeć sprzęt największych graczy na rynku: Kirby Morgan, Brocco, Ocean Technology System, BIRNS itd. W kuluarach można usłyszeć o największych projektach na świecie związanych z biznesem nurkowym. 

#European Conference on Scientific Diving

RELACJA Z KONFERENCJI
European Conference on Scientific Diving

Pod koniec kwietnia w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk odbyła się piąta edycja European Conference on Scientific Diving (ECSD5). Celem tej konferencji było zapewnienie dużego międzynarodowego forum prezentującego najnowsze wyniki badań przeprowadzonych w Europie z wykorzystaniem nurkowań naukowych.

Historia konferencji sięga 2015 roku, kiedy to w niemieckim Stuttgarcie odbyła się jej pierwsza edycja. 

#Nurkowy Festiwal Mocy

NURKOWY FESTIWAL MOCY

Na początku był Tomek z jedną marką oświetlenia i zasilania systemów grzewczych, i pomysłem na jej promocję. Nurkowy Festiwal Mocy. Impreza będąca jakąś wersją, rozszerzeniem czy uzupełnieniem Nurkowego Pożegnania Lata. Cyklicznej imprezy organizowanej przez olsztyńskich nurków. Wszystko jednak kręciło się wokół jednego miejsca – Kulki. 

#Seminarium #Warsaw Seminar on Underwater Archaeology

3rd WARSAW SEMINAR ON UNDERWATER ARCHAEOLOGY

Cykl życia archeologa? Ogrom pracy biurowej, znacznie mniej terenowej. Jakieś analizy, i z powrotem do biura – do pracy nad kolejnym grantem i podsumowaniem sezonu badawczego czy projektu. Na szczęście – ten ostatni etap może, a nawet powinien być przerywany przez bardzo kulturalne spotkania towarzyskie, czyli konferencje naukowe!